[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Jelcz – dobre perspektywy na przyszłość Cz.8 Jelcz – dobre perspektywy na przyszłość Cz.8
Uralski Zakład Samochodowy pokazał samochody zasilane gazem na Międzynarodowym Forum Gazowym w Petersburgu Cz.1

TARGI

Uralski Zakład Samochodowy pokazał samochody zasilane gazem na Międzynarodowym Forum Gazowym w Petersburgu Cz.1

Na 9. Międzynarodowym Forum Gazowym w Petersburgu (Sankt Petersburg), od 1 do 4 października odbywającym się w centrum kongres...

TRANSPORT WOJSKOWY

Holenderska armia kupuje Tatry

W połowie tego roku holenderskie ministerstwo obrony udzieliło rodzimej firmie Van Bouwel Verkoop&Service BVBA we współpracy z autoryzowanym dealerem Tatra Nederland – firmą Truckland zamówienia na dostawę 6 nowych ciężarówek Tatra. Wszystkie one stanowią zmilitaryzowane wydania wywodzące się z cywilnej rodziny Phoenix.
Więcej elektrycznych autobusów w Göteborgu

CIĘŻARÓWKI

Więcej elektrycznych autobusów w Göteborgu

Västtrafik podejmuje kolejne kroki w przejściu na w pełni elektryczny transport publiczny. 2 października uruchomił w G&o...

CIĘŻARÓWKI

Śmieciarka Scania działa na wąskich ulicach Wilna

Ekonovus, firma zajmująca się gospodarką odpadami, której powierzono działalność w Wilnie, zainwestowała w nowoczesną śmieciarkę opartą na 3-osiowym, szosowym podwoziu Scania L 340 6x2 zasilanym sprężonym gazem ziemnym. Wskutek zastosowania niskowejściowej kabiny, przekładającej się na bardzo dobrą widoczność dla kierowcy, ciężarówka ta została zaprojektowana specjalnie dla ciasnych i zatłoczonych miast.
Scania AXL – bezzałogowa ciężarówka koncepcyjna jutra Cz.7

NOWE TECHNOLOGIE

Scania AXL – bezzałogowa ciężarówka k...

Scania w bardzo krótkim czasie wykonuje kilka znaczących kroków związanych z wdrażaniem technologii dotyczących ...
Ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy Rosenbauer Scania Buffalo 4x4 dla norweskiego lotniska Namsos

CIĘŻARÓWKI

Ciężki lotniskowy samochód ratowniczo...

Niedawno austriacki Rosenbauer przekazał ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla norweskiego regionalnego po...

Nowy numer 07-08/2019

Polska potęgą w zabudowach pożarniczych jest i basta.

W sektorze pojazdów użytkowych w sferze samych wyrobów gotowych, pomijając segment komponentów, nasz kraj zajmuje mocną pozycję w kilku kluczowych kategoriach. Abstrahując od ciężarówek (montownia MAN-a w Niepołomicach), są to autobusy miejskie (do niedawna własność rodzimego kapitału Solaris, oraz koncernowi gracze tacy jak Volvo, MAN i Scania), naczepy i zabudowy (głównie rodzimy Wielton), zabudowy wywrotki i inne wybrane specjalistyczne (dominują rodzimy KH Kipper i niemiecki Meiller), jak również pożarnicze nadwozia ratownicze i ratowniczo-gaśnicze. I na tę ostatnią grupę warto zwrócić większą uwagę.

Wytwarzanie u nas takich nadwozi ma dość długą tradycję. Nawet w okresie PRL w tym zakresie wykazywaliśmy znaczną samowystarczalność, gdyż poza wydaniami wybitnie specyficznymi, przeznaczonymi dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych (huty, rafinerie, fabryki chemiczne), lotniskowymi i ciężkimi terenowymi, z czasem uruchomiono produkcję najbardziej popularnych typów. Najważniejszym dostawcą pozostawały Jelczańskie Zakłady Samochodowe uzupełnione przez grupę mniejszych wytwórni, takich jak np. SHL Kielce czy Osiny.

MARKI SAMOCHODÓW
Z NASZYCH STRON
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij