REKLAMA

10 śmieciarek Scania na gaz dla Urbaser w ramach realizacji przedsięwzięcia ProjectZero

Niedawno Urbaser odebrał 10 ciężarówek Scania 6x2 na gaz. Samochody te stanowią część ProjectZero, będącego wizją duńskiego miasta Sønderborg. Wizja ta polega na zmniejszeniu do 2029 roku w tym regionie emisji CO2 do zera, a jednocześnie na tworzeniu nowych umiejętności i zielonych miejsc pracy.

Scania Śmieciarka Gaz Producent

Wizja neutralizacji w 2029 roku emisji CO2 w 2007 roku została stworzona przez think tank Futura Syd i jest wspierana przez radę miasta Sønderborg oraz wielu partnerów. Przy tym ProjectZero to projekt demonstracyjny dla całego świata, który pokaże, jak można zredukować emisję CO2 poprzez współpracę i działania, a równocześnie tworzyć zielone miejsca pracy. Jednym z głównych obszarów projektu jest „transport ciężki”. W tej sferze zostało przyjętych dziewięć inicjatyw, aby przyczynić się do obniżki emisji CO2 - dwie z nich to skupienie się na rodzajach paliw i infrastrukturze paliw ekologicznych. Tutaj dużą rolę odegrają ciężarówki na gaz.
Scania działa celowo, aby promować przejście na zrównoważony system transportowy, w którym partnerstwa są ważnym elementem. Dostawa aut gazowych do Urbaser to dowód i wyraz istnienia współpracy, ukierunkowanej na promowanie ekologicznej transformacji.
Wszystkie 10 ciężarówek to 3-osiowa odmiana na gaz, z ostatnią osią skrętną oraz kabiną niskowejściową. Zasila ją przyjazny dla klimatu biogaz, wobec czego podczas pracy cechuje się ona całkowitą neutralnością dla klimatu pod względem zużycia energii. Dokładniej powyższe oznacza rocznie – przy 10 ciężarówkach gazowych – oszczędność w zużyciu około 130.000 litrów oleju napędowego i redukcję emisji o około 351 ton CO2. Oprócz przyjazności dla klimatu obniżono również poziom hałasu. Niski poziom hałasu jest wielką zaletą, gdy śmieciarki muszą odbierać odpady od mieszkańców gminy Sønderborg.
To nie pierwszy raz, kiedy Scania dostarcza do Sønderborga pojazdy przyjazne dla klimatu. Nieco ponad 4 lata temu Umove zainwestował w 44 nowe autobusy gazowe Scania Citywide LE, które na trasach miejskich i podmiejskich poza jazdą na certyfikowanym biogazie zabierają cztery rowery.
Autobusy gazowe są tankowane na stacjach benzynowych, w które zainwestowała gmina Sønderborg, a łączna pojemność zbiorników wynosi 1280 litrów biogazu sprężonego do 200 barów, podzielonego na cztery butle aluminiowe/z włókna węglowego, znajdujące się na dachu.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA