REKLAMA

Aleksandar - nowy serbski samochodowy system artyleryjski - haubiczny kalibru 155 mm Cz.1

W efekcie prac nad samochodowym systemem Nora serbski przemysł przedstawił jej udoskonalone wydanie o nazwie Aleksandar. Ten najnowszy serbski system artyleryjski po raz pierwszy został ujawniony publicznie w 2017 roku. Wcześniej nosił nazwę NORA B-52K2 lub MGS-25 Aleksandar. Jednak obecnie jest sprzedawany przez Yugoimport po prostu jako Aleksandar. Ten system artyleryjski bazuje na NORA B-52, ale został w pełni zautomatyzowany. Jego zasadnicze uzbrojenie – haubica kalibru 155 mm – jest sterowane z kabiny pojazdu. Zwykle nie ma potrzeby, aby załoga opuszczała opancerzoną kabinę w celu oddania strzału. Tym samym ten serbski system artyleryjski pozostaje koncepcyjnie podobny do najnowszego wydania francuskiego Caesara, także opartego na samochodowym podwoziu w układzie napędowym 8x8.

Aleksandar Producent

Ogólnie ta najnowocześniejsza broń artyleryjska serbskiego przemysłu obronnego to dzisiaj jeden z najpotężniejszych, w pełni zautomatyzowanych systemów artyleryjskich wsparcia ogniowego kalibru 155 mm, przy zachowanym wysokim poziomie autonomii. System wykonano poprzez integrację modułu haubicy 155 mm z podwoziem 8x8. Moduł uzbrojenia ma sterowanie z kabiny auta i ze względu na swoje właściwości może być traktowany jako system zdalny – zdalnie sterowany system uzbrojenia RCWS (remote controlled weapon station) 155 mm. Moduł broni to tak naprawdę zespół lufy 155 mm (autofretted) produkowany w dwóch głównych wersjach. Pierwsza wersja otrzymała komorę o pojemności 23 litrów – wskutek powyższego zachowuje kompatybilność ze wszystkimi standardowymi rodzajami amunicjami NATO 155 mm oraz amunicją specjalną. Natomiast drugą odmianę wyróżnia komora o pojemności 25 litrów, umożliwiającą uzyskiwanie znacznie większego zasięgu i większej siłę ognia. Przy tym Aleksandar jest zdolny do prowadzenia ognia bezpośredniego i pośredniego. Może strzelać różnymi typami amunicji, w tym zwykłymi pociskami HE-FRAG oraz pociskami rakietowymi, pociskami z ładunkami przeciwpancernymi lub przeciwpiechotnymi, pociskami dymnymi i oświetlającymi. Może również strzelać precyzyjną amunicją przeciwpancerną. Maksymalny zasięg ognia to 30 km w sytuacji zastosowania zwykłych pocisków. Pociski z dodatkowym napędem rakietowym mogą uzyskiwać zasięg od 42 do 60 km. Przy wydaniu z 25-litrową komorą da się zaś osiągnąć zasięg nawet aż 70 km. W rezultacie pod względem zasięgu ten serbski system artyleryjski przewyższa wiele innych haubic.

REKLAMA

Kolejną kluczową zaletę wyrobu stanowi zaopatrzenie go w w pełni automatyczny mechanizm ładowania. Najważniejszym elementem modułu uzbrojenia jest w pełni automatyczny układ ładowania z 12 pociskami i 12 ładunkami miotającymi, z możliwością załadunku na dowolnej wysokości i szybkostrzelnością do 6 strzałów na minutę. Dodatkowe 12 naboi umieszczono na platformie w celu automatycznego przeładowania. W sumie 12 pocisków jest gotowych do użycia, a kolejnych 12 gotowych do automatycznego przeładowania. W efekcie zestaw bojowy zabiera w sumie 24 pociski bez konieczności angażowania załogi. System ma też automatyczny układ celowania i automatyczną nawigację. W celach stabilizacyjnych podczas prowadzenia ostrzału wyposażono go z kolei w cztery hydraulicznie rozkładane solidne boczne podpory, umożliwiające prowadzenie ognia w obu kierunkach. Powyższe to niezwykła cecha, czyniąca tę broń wyjątkową na świecie. Broń wyposażono również w głowicę sensora dla ognia bezpośredniego oraz radar mierzący prędkość wylotową. Oba te systemy są bezpośrednio połączone z komponentami AFCS na broni.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA