REKLAMA

Aleksandar - nowy serbski samochodowy system artyleryjski - haubiczny kalibru 155 mm Cz.2

W efekcie prac nad samochodowym systemem Nora serbski przemysł przedstawił jej udoskonalone wydanie o nazwie Aleksandar. Ten najnowszy serbski system artyleryjski po raz pierwszy został ujawniony publicznie w 2017 roku. Wcześniej nosił nazwę NORA B-52K2 lub MGS-25 Aleksandar. Jednak obecnie jest sprzedawany przez Yugoimport po prostu jako Aleksandar. Ten system artyleryjski bazuje na NORA B-52, ale został w pełni zautomatyzowany. Jego zasadnicze uzbrojenie – haubica kalibru 155 mm – jest sterowane z kabiny pojazdu. Zwykle nie ma potrzeby, aby załoga opuszczała opancerzoną kabinę w celu oddania strzału. Tym samym ten serbski system artyleryjski pozostaje koncepcyjnie podobny do najnowszego wydania francuskiego Caesara, także opartego na samochodowym podwoziu w układzie napędowym 8x8.

Aleksandar Producent

Załoga składa się z 3 członków zlokalizowanych w opancerzonej kabinie pojazdu i chronionych w trakcie eksploatacji – jazdy oraz prowadzenia ostrzału. Kabina pancerna zapewnia ochronę załodze przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Na dachu zamontowano ciężki karabin maszynowy kalibru 12,7 mm, służący do samoobrony. Dzięki natomiast w pełni zautomatyzowanemu systemowi czas potrzebny do przejścia z pozycji podróżnej do bojowej należy do bardzo krótkich, co umożliwia szybkie i sprawne rozstawienie się, a potem wycofanie z walki. Takie szybkie opuszczenie swojej wcześniejszej pozycji strzeleckiej przekłada się na uniknięcie ostrzału przeciwdziałającego – kontrostrzału oraz sprawne przemieszczenie się w inne miejsce w celu ponownego rozmieszczenia.

REKLAMA

Maksymalną szybkostrzelność określono na 6 strzałów na minutę. Działo może prowadzić ostrzał w trybie Multiple-Round Simultaneous Impact (MRSI). Tzn., że może wystrzelić 4 pociski na odległość 25 km. Chociaż każdy pocisk porusza się po różnych trajektoriach, lecz wszystkie pociski docierają do celu w tym samym czasie. Broń może używać wszystkich typów amunicji standardowej i specjalnej 155 mm, wyprodukowanych według standardu NATO.

Najnowszy wariant Aleksandara, pokazany w 2019 roku, w roli nośnika wykorzystuje podwozie 4-osiowej ciężarówki wojskowej MAN w układzie napędowym 8x8, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem. Pojazd napędza silnik diesla, znajdujący się za i pod kabiną. Przy tym, ponieważ ogólny schemat budowy Aleksandara pozostaje podobny do schematu konstrukcyjnego NORA B-52, w roli nośników równie dobrze mogą wystąpić inne 4-osiowe podwozia, o analogicznych długości powierzchni do załadunku, ładowności i dzielności terenowej. W pierwszym rzędzie wymieniane są tu podwozia marek Tatra i Kamaz.

Zasadnicze parametry systemu prezentują się następująco: załoga 3 osoby, masa całkowita około 28000 kg, długość – działo ustawione w pozycji do przodu – 11 m, szerokość 2,3 m, wysokość 3,5 m, uzbrojenie główne – działo 155 mm o długość lufy 52 kalibry oraz karabin maszynowy 1 x 12,7 mm, masa pocisku 43,5 kg, maksymalny zasięg prowadzenia ognia – dla pocisku standardowego – 30 km, maksymalny zasięg ognia – dla pocisku z dodatkowym napędem rakietowym – do 70 km, maksymalna szybkostrzelność – 6 strzałów/min, zakres obrotu 360º, liczba zabieranej amunicji – 24 pociski i ładunki miotające, maksymalna prędkość na drodze o nawierzchni utwardzonej – 90 km/h, zasięg na drodze o nawierzchni utwardzonej – około 800 km, zdolność pokonywania wzniesień – 60%, nachylenie boczne 30%, maksymalna wysokość przeszkody pionowej – 0,6 m, maksymalna szerokość możliwego do pokonania rowu/okopu – 1,2 -1,5 m, głębokość brodzenia –1,2 m.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA