[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Armia Stanów Zjednoczonych ujawnia eksperymentalną 155-milimetrową haubicę, nazwaną Brutus.

Zdjęcia doświadczalnej haubicy zamontowanej na ciężarówce zostały opublikowane na stronie Facebook 75. Brygady Artylerii Polowej (brygada artylerii w armii Stanów Zjednoczonych) w dniu 26 października.

75. Brygada Artylerii Polowej US Army

Brutus to eksperymentalna haubica o kalibrze 155 mm, zapewniająca większą mobilność i podniesioną zdolność prowadzenia ostrzału. Haubica ta może wykorzystywać szeroką gamę amunicji do zastosowania przeciwko chronionym i niezabezpieczonym celom, aby stworzyć przeszkody przeciw-mobilnościowe, blokujące manewry nieprzyjacielskich sił pancernych oraz zapewniające zasłonę dymną lub oświetlające dany obszar. Zainstalowano ją na podwoziu 3-osiowej ciężarówki klasy wysokiej mobilności taktycznej i średniej – wysokiej ładowności FMTV 6x6. W efekcie system ten wyróżnia się zapewne wysoką mobilnością strategiczną – możliwością przerzutu w ładowniach samolotów, od C130 zaczynając. Przy czym próby są prowadzone przy pomocy egzemplarza auta ze standardową kabiną nieopancerzoną. Egzemplarze seryjne, przygotowane do bojowej eksploatacji szczególnie na asymetrycznym polu walki, z całą pewnością otrzymają już jednak kabiny integralnie opancerzone, od lat stosowane w rodzinie FMTV. Niemniej nie podano dalszych szczegółów dotyczących rodzaju haubicy i detali na temat jej budowy.
Projekt ten należy rozpatrywać w szerszym kontekście, gdyż generalnie od co najmniej kilku lat siy zbrojne USA wykazują zainteresowanie nowymi, bardziej mobilnymi, lekkimi systemami artyleryjskimi. Początkowo wojskowi oficjele raczej bardziej wskazywali na wysoce mobilny system artyleryjski kalibru 105mm (105 MWS – Mobile Weapon System), nazwany HAWKEYE i składający się z jednej lekkiej haubicy kalibru 105 mm, posadowionej z tyłu na lekkim podwoziu taktycznym HUMVEE, dostarczonym przez AM General. Obecne próby wskazują zaś, że najprawdopodobniej armia amerykańska jest również zainteresowana ulepszeniami lub modyfikacją istniejących systemów uzbrojenia, szczególnie lekkich dział kalibru 155 mm lub różnych innych typów dział – systemów samobieżnych. Tym bardziej, że posiadanie takiego uzbrojenia o takiej sile ognia okazuje się niezwykle ważne dla lekkiej piechoty i sił powietrzno-desantowych, głównie podczas prowadzenia niezależnych operacji. W trakcie takich działań formacje te mogą bowiem nie uzyskać gwarancji wsparcia ogniowego ze strony stosownych jednostek czy wydzielonych komponentów własnych bądź sojuszniczych sił zbrojnych.

REKLAMA

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij