REKLAMA

Armia amerykańska zamawia nową ciężarówkę Oshkosh FMTV A2

7 lutego 2018 roku Oshkosh Defense – dział pojazdów wojskowych Oshkosh Corporation ogłosił, że dowództwo Sprzętu Pancernego i Motoryzacyjnego oraz Uzbrojenia US Army (TACOM) Dowództwo Zarządzania Cyklem Życia (LCMC) przyznało mu kontrakt o stałych cenach, obejmujący maksymalnie siedem lat dostaw nowego wariantu klasy średniej ładowności wysokiej mobilności taktycznej, oznaczonego jako FMTV A2 i stanowiącego element rozwojowy dobrze znanej rodziny FMTV.

Producent
Fot. Producent

Początkowa szacunkowa wartość zamówienia wynosi 476 mln USD bez podania limitu liczby sztuk, jakie armia zamierza ostatecznie nabyć.

Projekt auta Oshkosh FMTV A2 stanowi propozycję w odpowiedzi na przetargowe zapytanie ofertowe i – w tym kontekście – nowe wymogi i zapotrzebowanie armii amerykańskiej, wymagającej od oferentów sprawdzenia i budowy zmodernizowanej floty samochodów FMTV A2. Miały się one cechować zwiększoną ładownością, poprawą przeżywalności na asymetrycznym polu walki, wzrostem komfortu jazdy, dalszym podniesieniem mobilności w terenie, mocniejszym silnikiem, unowocześnionymi elektroniką i systemami diagnostycznymi oraz wzrostem poziomu bezpieczeństwa.

REKLAMA

W tym celu, poza przejściem do układu klasycznego z kabiną za silnikiem, w porównaniu z dotychczasowymi FMTV wprowadzono szereg zmian dotyczących wielu sfer konstrukcyjnych i użytkowych. Wśród nich znalazły się: zawieszenie o wyższej nośności, poprawione właściwości jezdne, poprawiona mobilność taktyczna – dzielność terenowa, poprawione spodnie opancerzenie, silnik o wyższej mocy, bardziej wydajny alternator, zmodernizowana 24-voltowa instalacja elektryczna, zmodernizowany system elektroniki pokładowej – pokładowej magistrali danych oraz dodatkowa poprawa w zakresie bezpieczeństwa. W ten sposób koncern potwierdza też, że jest w stanie w pełni przygotować budowę nowej generacji nowoczesnych i relatywnie niedrogich terenowych militarnych środków transportu, dedykowanych do użycia przez oddziały US Army w przyszłych misjach.

Do tej chwili Oshkosh Defense wyprodukował i dostarczył ponad 150000 aut klasy TWV (Tactical Wheeled Vehicles) dla amerykańskiego Departamentu Obrony oraz sojuszników. Podmiot po raz pierwszy otrzymał zamówienie rodzimego wojska na FMTV w 2009 roku w wyniku wygrania w konkurencyjnej rywalizacji i do dzisiaj przekazał ponad 36000 ciężarówek oraz przyczep z tej linii. Co więcej, Amerykański Departament Obrony przyznał mu nagrodę Value Engineering Achievement za usprawnienia, które dały US Army miliony dolarów oszczędności oraz poprawę wydajności i niezawodności.

Jako pochodzący od dominującego wytwórcy na rynku amerykańskim, projekt Oshkosh FMTV A2 cechuje się dużą jednolitością komponentową. Powyższe skutkuje usprawnioną obsługą, szkoleniem, utrzymaniem i ogólną efektywnością kosztową dla sił zbrojnych. Co także istotne, nowe samochody będą powstawać na tej samej linii montażowej, na jakiej przez ostatnie osiem lat powstawali reprezentanci rodziny FMTV.

Przyszła generacja Oshkosh FMTV A2 będzie się składać z 16 modeli i powiązanych z nimi przyczep, zdolnych do przewozu ładunków o masie od 3 do 10 ton oraz wykonywania szerokiego zakresu zadań, od wspierania misji bojowych, po akcje ratunkowe oraz operacje logistyczne i dostawcze.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA