Arques, Thales i NTGS pokazały nową Sherpę A2M

14 czerwca 2022 roku, podczas ceremonii zorganizowanej na stoisku Arquus, Arquus, Thales i NTGS oficjalnie zaprezentowały nową wersję Sherpa A2M (Advanced Mobile Mortar – zaawansowany mobilny moździerz).

Sherpa A2M stanowi właściwą odpowiedź na wyzwania taktyczne, jakie napotkała i stworzyła artyleria podczas działań wojennych o wysokiej intensywności - są nimi mobilność, ochrona, bliskie wsparcie jednostek operujących w strefie blisko wroga oraz opcje mobilnego ognia kontrbateryjnego – wszystko to za ułamek kosztów, jakie należałoby ponieść w przypadku ostrzału prowadzonego przez samobieżną artylerię o większych kalibrach.

REKLAMA

Sojusz Arquus, NTGS i Thales pozwala na zastosowanie prawdziwie kompletnego rozwiązania zapewniającego unikatowego powiązania pośredniego wsparcia ogniowego, odpowiedniego dla wsparcia piechoty, współpracujących oddziałów sił zbrojnych i sił specjalnych oraz autonomicznych jednostek artylerii poszukujących wysokiego poziomu mobilności i ochrony. Sherpa A2M łączy w jedno, w pełni zintegrowane nowe rozwiązanie, wysoką mobilność Sherpa Light, sprawdzonego systemu wysoce mobilnego moździerza NTGS i gwintowaną lufę moździerza 120 mm firmy Thales, Dzięki możliwościom Thalesa pojazd zawiera amunicję moździerzową 120 mm, a w przyszłości amunicję naprowadzaną laserowo. Gwintowana lufa moździerza zapewnia trzykrotnie większą precyzję ostrzału niż moździerz gładkolufowy. Dzięki tej wysokiej wydajności i celności może osiągnąć podobne efekty operacyjne przy znacznie mniejszej liczbie strzałów; potrzeba około 4 razy mniej pocisków niż w przypadku ognia prowadzonego z moździerza gładkolufowego. NTGS dostarcza swoje umiejętności w zakresie systemów globalnych dzięki systemowi kierowania ogniem z tyłu pojazdu. System ten przekazuje informacje o celach i punktach zainteresowania, co stanowi istotną przewagę strategiczną. Dzięki swojej wiedzy, A2M Sherpa daje kontrolę we wszystkich operacjach misji i jest już sprawdzony w walce.

Moździerze i lufy firm NTGS i Thales są uznane zarówno przez NATO, jak i przez różne armie. Sherpa Light to wielozadaniowy pojazd opancerzony 4x4, zaprojektowany przez Arquus, aby zapewnić szeroką gamę wersji i dostosowań do wszystkich potrzeb i misji, zbudowany na jednej, sprawdzonej podstawie w celu zwiększenia ujednolicenia i łatwości konserwacji. To nowoczesny, dojrzały pojazd nowej generacji, powstały na bazie wieloletnich doświadczeń przemysłowych, wdrożeń operacyjnych na polu walki i utrzymania w ruchu. Jest zabezpieczony przed zagrożeniami balistycznymi, minowymi i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi z certyfikatem STANAG 4569, co podczas operacji gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla załogi wewnątrz pojazdu. Sherpa A2M może przewozić z tyłu 40 sztuk amunicji moździerzowej 120 mm i ewentualnie dodatkową amunicję w kabinie, w zależności od wymagań użytkownika. Moździerz ma zasięg do 8,2 km ze standardową amunicją gwintowaną i do 13 km z pociskiem wspomaganym rakietowo, co pozwala zwiększyć ochronę przewożonych żołnierzy poprzez atakowanie wrogich jednostek samemu bez bycia trafionym (Shoot & Scoot).

Połączenie wiedzy eksperckiej tych trzech firm zapewnia najwyższy poziom jakości dla każdej z funkcji Sherpa A2M: są to chroniona mobilność taktyczna, wytrzymałość, wysoka siła ognia i celność oraz łatwe do rozmieszczenia systemy i intuicyjne sterowanie ogniem.

Podczas Eurosatory 2022 Sherpa A2M pokazano ze stanowiskiem Hornet Lite RCWS, wyposażonym w karabin maszynowy 7,62 mm do samoobrony pojazdu.

REKLAMA