Arquus & Saab prezentują Sherpa Light Scout w konfiguracji CBRN

Ostatnie wydarzenia strategiczne w Europie ponownie czynią jednymi z kluczowych zdolności obronne w dziedzinie zabezpieczenia przed skutkami użycia broni atomowej, biologocznej i chemicznej oraz pojawienia się opadów radioaktywnych (po angielsku CBRN – chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe).

Arquus & Saab Producent

Wiele formacji obrony i bezpieczeństwa na całym świecie rzeczywiście oczekuje wzmocnienia swoich flot pojazdów chronionych w sferze CBRN lub unowocześnienia swoich obecnych flot do najnowszych standardów ochrony. Aby zilustrować możliwe odpowiedzi na te potrzeby, na Eurosatory 2022 Arquus i Saab wspólnie prezentują na stoisku Saaba Arquus Sherpa Light Scout, wyposażony w rozwiązanie CBRN firmy Saab.

Zestaw Saaba CBRN Reconnaissance Vehicle Kit (CRVK – Zestaw Pojazdu Rozpoznawczego CBRN) to opłacalne, modułowe, odwracalne i podwójne rozwiązanie do modyfikacji standardowego pojazdu w celu obsługi rozpoznania CBRN. Zestaw składa się z trzech głównych części, dostosowanych w celu uproszczenia instalacji. Dzięki CRVK możliwe staje się stworzenie funkcji automatycznego sięgania wstecz, w której zdalnie zgrupowani specjaliści mogą kontrolować czujniki w celu wsparcia zespołu CBRNe na pierwszej linii. Identyfikację substancji da się przeprowadzić w terenie na poziomie domniemanym – istnienia podejrzenia – i potwierdzającym. Tworzy to zaawansowany i wysoce mobilny pojazd CBRN, mogący wspierać następujące misje: rozpoznanie, badanie, obserwację i monitoring.

Oprócz rozwiązania CBRN, Saab pokazał na samochodzie Sherpa następujące produkty: lekki radar 3D Giraffe 1X, wielospektralne rozwiązania kamuflażu firmy Saab Barracuda, zarówno stacjonarne, jak i mobilne, oraz wybrane technologie vetronics i wykrywania laserowego. Integracja tych rozwiązań wskazuje na wszechstronność Sherpa Light i jej znaczeniu dla współczesnych operacji wojskowych, prowadzonych zarówno w środowisku działań asymetrycznych, tradycyjnych, jak i misji pokojowych czy rozjemczych.

Sherpa to wielozadaniowy, opancerzony pojazd 4x4, zaprojektowany przez Arquus, aby zapewnić szeroką gamę wersji i dostosowań do wszystkich potrzeb i misji, zbudowany na jednej, sprawdzonej podstawie w celu zwiększenia ujednolicenia i łatwości konserwacji – obsługi i napraw. Oferowany teraz Sherpa to nowoczesny pojazd nowej generacji, powstały na bazie wieloletniego doświadczenia przemysłowego, wdrożeń operacyjnych na polu walki oraz utrzymania w ruchu. W szczególności korzysta z nowego silnika i lepszej mobilności, zarówno na drogach, jak i w terenie. Aktualnie rodzina Sherpa składa się z czterech modeli podstawowych:

  • Sherpa Scout, opancerzony pojazd łączności i zwiadowczy, mieszczący 4 lub 5 żołnierzy;
  • Carrier – wyposażony w ławkę do transportu wojsk lub systemów;
  • APC – transporter opancerzony do przewozu chronionego żołnierzy
  • Sabre – zaprojektowany na potrzeby Wojsk Specjalnych.

Dzięki dostępności szerokiej palety wydań docelowych Sherpa nadaje się do wykonywania większości misji i transportu znacznej części wyposażenia sił zbrojnych oraz formacji bezpieczeństwa. Przy tym Sherpa Light jest używany w NATO i armii francuskiej i był dotąd wykorzystywany praktycznie na wszystkich teatrach działań i we wszystkich konfiguracjach oraz wielokrotnie sprawdził w walce. Ponad 1200 pojazdów Sherpa Light zostało już zamówionych i dostarczonych, dowodzi uznania na rynku dla tej konstrukcji, w tym co do jakości projektu oraz wszechstronności i trwałości samych aut z linii Sherpy.

Podczas Eurosatory 2022 Arquus wprowadził również nową wersję Sherpa Light. To Sherpa A2M, łączący mobilność Sherpa Light oraz systemu moździerzowego NTGS i 120 mm gwintowanej lufy moździerzowej firmy Thales.

Co także ciekawe, w tej kooperacji ze Szwedami Francuzi podkreślają szwedzkie związki czy nawet korzenie (sic!!!) Arquusa. Saab to oczywiście bez wątpienia szwedzka firma zbrojeniowa, o niezaprzeczalnie szwedzkich korzeniach, teraz działająca na całym świecie, w tym we Francji. Natomiast szwedzkie korzenie Arguusa mają wynikać z faktu, że stanowi on część AB Volvo Group - szwedzkiego lidera rozwiązań transportowych.

Zobacz również:
REKLAMA