REKLAMA

Autobusy hybrydowe Volvo pojadą do Koszalina

MZK w Koszalinie rozstrzygnął przetarg na dostawę miejskich autobusów hybrydowych o długości 12 metrów. Wybrana została oferta Volvo Polska, które dostarczy pięć pojazdów tego rodzaju.

Producent
Fot. Producent

Podmiot przekaże do Koszalina dokładnie pięć miejskich autobusów hybrydowych typu 7900 Hybrid. Zostaną one w całości wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce koncernu i trafią do Koszalina w ciągu sześciu miesięcy. Będa wyposażone w trzy pary drzwi dla pasażerów, 29 miejsc siedzących, co najmniej 55 stojących, klimatyzację, system informacji pasażerskiej, porty USB do ładowania smartfonów, kasowniki oraz monitoring. Poza tym na dystansie co najmniej kilkuset metrów, np. podczas ruszania z przystanków czy świateł, cechują się możliwością jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym. Dopiero po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Takie rozwiązanie sprawia, że zużywają od 30 do 40% mniej paliwa i emitują od 40 do 50% mniej spalin w porównaniu z analogicznymi wersjami napędzanymi wyłącznie silnikiem wysokoprężnym.

REKLAMA

Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie, powiedziała "Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania – np. na przystankach i przy niedużych prędkościach - zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla".

Koszalin to kolejne polskie miasto, które wybrało zelektryfikowane autobusy miejskie Volvo. Autobusy hybrydowe firmy kursują dziś na regularnych liniach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Sosnowcu, Białymstoku, Jeleniej Górze, Krośnie, a kilka kolejnych miast czeka na dostawy (m.in. Grudziądz, Leszno, Ełk). W sumie do tej pory operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach Volvo sprzedało przeszło2000 sztuk hybryd.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA