REKLAMA

Autobusy hybrydowe Volvo w Lesznie

Volvo Polska zakończyło dostawę 8 miejskich autobusów hybrydowych do Leszna. Zaczną wozić mieszkańców z początkiem sierpnia.

Producent

Wersje 7900 Hybrid dla Leszna zostały w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce firmy. Mieszczą 94 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Są wyposażone m.in. w ładowarki do telefonów komórkowych i wejścia USB oraz pokładowy system WiFi.

Typ 7900 Hybrid to tzw. hybryda równoległa, co oznacza, że ma dwa silniki, mogące pracować niezależnie – niewielki spalinowy oraz elektryczny. Dzięki temu na dystansie co najmniej kilkuset metrów, przykładowo podczas ruszania z przystanków czy świateł, pojazd może poruszać się wyłącznie na silniku elektrycznym. Dopiero po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na zasilanie silnikiem diesla. Takie rozwiązanie sprawia, że zużywa od 30 do 40% mniej paliwa i emituje od 40 do 50% mniej spalin w porównaniu z analogicznymi odmianami napędzanymi wyłącznie jednostką wysokoprężną.

REKLAMA

Marek Gawroński, Wiceprezes Volvo Polska ds. Relacji z Sektorem Publicznym, powiedział „Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Cieszymy się, że kolejne polskie miasto inwestuje w ekologiczny transport publiczny, i że mogliśmy dostarczyć do Leszna nowoczesne autobusy”.

Leszno to już kolejne polskie miasto, które zdecydowało się na zelektryfikowane autobusy miejskie Volvo. Hybrydy podmiotu kursują dziś na regularnych liniach w Krakowie, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze, Białymstoku, Krośnie, Kędzierzynie-Koźlu i Warszawie. W najbliższym czasie zelektryfikowane modele trafią jeszcze do Grudziądza (7 hybryd plug-in) oraz Ełku (6 sztuk hybryd).

W sumie do tej pory ze swojej wrocławskiej fabryki Volvo dostarczyło operatorom transportu publicznego w przeszło dwudziestu krajach ponad 2000 egzemplarzy hybryd.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA