REKLAMA

Autonomiczne pojazdy wejdą do eksploatacji w armii amerykańskiej już w 2019 roku.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w styczniowo-marcowym wydaniu magazynu "Army AL&T", armia amerykańska ogłosiła plan, aby do lata 2019 roku otrzymać pierwsze autonomiczne pojazdy dla dwóch batalionów transportowych. Te dwa bataliony transportowe otrzymają pierwsze autonomiczne systemy lider-podążający (lider-follower) w ramach wdrażanego zaawansowanego programu robotyki.

Producent
Fot. Producent

Praca w Ground Systems Systems Center ze zrobotyzowanym systemem operacyjnym - Military (ROS-M) obejmuje spektrum autonomii i robotyki, w tym małe amunicyjne roboty utylizacyjne - roboty wspomagające, przygotowane dla uzyskania wykonywania zaawansowanych zadań w układzie lider-podążający. Rozwiązanie to żołnierze w dwóch batalionach transportowych zobaczą do lata 2019 roku.

REKLAMA

ROS-M wykorzystuje podejście oparte na otwartym kodzie źródłowym i ogólnie akceptowaną strukturę oprogramowania z powszechnym oprogramowaniem rządowym i przemysłowym do rozwijania robotyki wojskowej i systemów autonomicznych. Podejście open-source umożliwia programistom tworzenie modułów oprogramowania dla różnych aplikacji i pozwala integratorom na budowanie systemów modułowych przy użyciu najlepszych modułów oprogramowania dostępnych dla wojskowych autonomicznych systemów.
Robotyka taka pomaga żołnierzom na dwa sposoby: po pierwsze eliminuje potrzebę, aby wykonywali zwykłe – przyziemne, niebezpieczne lub powtarzalne zadania, które mogą być zautomatyzowane, i po drugie oddala żołnierzy od zagrożeń, co może znacznie podnieść bezpieczeństwo. Dodatkowo automatyzacja może poprawić zdolności przewozowe podczas jazdy w konwoju. Przykładowo para żołnierzy może obsługiwać cały konwój, który zwykle wymaga dwóch żołnierzy w każdym aucie. W ten sposób dodatkowi żołnierze mogą zostać uwolnieni i przesunięci do prowadzenia innych misji, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa konwoju czy wykonywanie innych zadań.

Przy czym technologia lider-podążający – Leader-Follower nadal pozostaje ograniczoną formą autonomii. Niemniej te ograniczenia dotyczą raczej taktyki i kultury armii niż samej technologii. Generalnie armia USA oczekuje, że już w niedalekiej przyszłości autonomiczne systemy i roboty zastąpią żołnierzy na polach bitew. Będą wykorzystywane w realizacji bardziej prozaicznych prac, takich jak dostarczanie amunicji i innych zasobów, w ten sposób uwalniając więcej personelu, aby móc skoncentrować się na zadaniach czysto bojowych.

Obecnie amerykańskie siły zbrojne są gotowe na eksploatację pojazdów bezzałogowych, ale jeszcze nie na całkowicie bezzałogowe konwoje. Te ostatnie są bowiem planowane jako późniejszy etap programu automatycznego zaopatrzenia lądowego (Automated Ground Resupply), chociaż może to już nastąpić w 2022 roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA