REKLAMA

Avia - wielka firma o wielkiej historii Cz.5

Czeska Avia jest marką niegdyś dobrze znaną w naszym kraju, w ostatnich latach jednak powoli zapominaną. Taka sytuacja wynika głównie ze zmian zachodzących w segmencie rynku obsługiwanym przez ten podmiot, czyli typowo dystrybucyjnych ciężarówek z lżejszych przedziałów kategorii masowej średniej. Niegdyś obecnych na nim było wielu dostawców, dzisiaj niemal w całości opanowali go znani zachodni potentaci.

Producent
Fot. Producent

Długa i ciekawa historia Avii być może po wyjściu z niej Hindusów skończyłaby się na dobre, gdyby państwo czeskie wraz z rodzimymi funduszami finansowymi nie zaczęli ponownej nacjonalizacji części krajowego przemysłu, w tym motoryzacyjnego. W tym celu w marcu 2013 roku od amerykańskiego właściciela z długami przejęta została Tatra, a w 2016 roku AVIA Motors s.r.o. - formalnie przejmującym był tu holding przemysłowy CZECHOSLOVAK GROUP - CSG.

REKLAMA

Pod rządami nowego właściciela powrócono do koncepcji budowy lżejszych ciężarówek klasy tonażowej średniej. Do tego wykorzystano bazę modeli pozostawioną po Hindusach – odmłodzono ją jednak nieco wizualnie oraz zainstalowano w niej – co oczywiste – jednostki napędowe spełniające normę czystości spalin Euro 6, przy tym nadal pozostawiając w ofercie wydania Euro 5. Tak skonfigurowane samochody, oznaczone jako typoszereg Initia i pochodzące z zakładu w Přelouč, ujawniono na początku jesieni 2017 roku. Były to warianty wyłącznie szosowe, do których w roku bieżącym dołączył uterenowiony D 120 4x4 Initia.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA