REKLAMA

Białoruski MZKT Volat opracował nowe specjalne podwozie do systemów rakietowych

Białoruska Mińska Fabryka Ciągników Kołowych Volat (ОАО «Минский завод колёсных тягачей» - MZKT Volat) opracowała nowe specjalne podwozie kołowe do przenoszenia systemów broni rakietowej.

Producent
Fot. Producent

Podczas spotkania Państwowego Wojskowego Komitetu Przemysłowego Białorusi w dniu 7 lutego ujawniono nową generację podwozi z integralnym kadłubem stalowym przeznaczonych do przenoszenia systemów rakiet ziemia-powietrze krótkiego i średniego zasięgu. Podwozie to cechuje wysunięta do przodu – przed oś przednią – kabina o zredukowanej wysokości, wykonana jako integralnie opancerzona, z pancernych blach i szkła.

REKLAMA

Jako pierwszy z premierowej serii pokazano model 4-osiowy, w układzie napędowym 8x8. Jak zauważają przedstawiciele firmy, zarówno on jak i przypuszczalnie kolejne odmiany z tej serii stanowią kosztową i eksploatacyjną alternatywę dla gąsienicowych nośników w zakresie montażu i transportu na wszystkich rodzajach dróg i w każdym terenie obecnych nowoczesnych oraz przyszłych systemów obrony powietrznej.

Za główne zalety nowej rodziny podwozi MZKT należy uznać: niezależne zawieszenie hydropneumatyczne z regulowanym prześwitem, pokładowy system zarządzania informacją oraz służenie przez jedną wersję bazową jako podstawa dla wielu rodzajów nadwozi – systemów uzbrojenia. W rezultacie istnieje możliwość umieszczenia wszystkich ruchomych elementów kompleksu na jednym standardowym podwoziu (samochód doładowujący - transportowo-logistyczny, samobieżny pojazd do strzelania – nośnik rakiet, stacja wykrywania celów, stanowisko dowodzenia). Takie wspólne podwozie podstawowe pozwala znacznie uprościć obsługę, konserwację, naprawę oraz ogranicza liczbę części zamiennych i liczebność personelu zajmującego się przeglądami i naprawami czy pracującego w magazynach z zaopatrzeniem.

Szczegóły techniczne nowego specjalnego podwozia są utrzymywane w tajemnicy. Oczekuje się, że pojazd ten zostanie zaprezentowany podczas wystawy MILEX (Międzynarodowa Wystawa Obronności i Wyposażenia Wojskowego), która odbędzie się w dniach 15-18 maja w Mińsku-Arena.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA