REKLAMA

Biometan w Turynie: pierwsza stacja tankowania bio-LNG i bio-CNG w północno-zachodnich Włoszech

Stacja tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie została otwarta rok temu dzięki współpracy IVECO z ENGIE. Do obu partnerów dołączył teraz VULCANGAS, żeby wspólnie pracować nad dekarbonizacją sektora transportowego. Na tej nowej stacji bio-LNG na początek zatankował S-WAY NP, w ten sposób inaugurując działalność pierwszego w północno-zachodnich Włoszech punktu sprzedaży biometanu.

Iveco Bio LNG Producent

Współpraca IVECO, ENGIE i VULCANGAS osiągnęła ważny etap. W zaledwie rok po uruchomieniu stacji tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie, od dziś jest to też pierwsza stacja w północno-wschodniej części kraju, na której można się zaopatrzyć w biometan (bio-LNG i bio-CNG), czyli w 100% ekologiczne paliwo, w dodatku produkowane we Włoszech.

REKLAMA

Sprzedawany na tej stacji biometan pochodzi z zakładu zlokalizowanego w prowincji Lodi, gdzie paliwo jest oczyszczane i skraplane. Stacja sprzedająca to paliwo z odnawialnych surowców (zarejestrowana w GSE — firmie wyznaczonej przez włoskie władze do promowania i realizacji idei zrównoważonego rozwoju) stanowi ostatnie ogniwo w łańcuchu zaopatrzenia w 100-procentowo zieloną energię.

Thomas Hilse, prezes marki IVECO, powiedział: „Bezemisyjny transport już funkcjonuje. IVECO S-WAY NP to pojazd, który pozwala nam go realizować, a od dziś mamy także dostęp do biometanu. Produkcja i dostawy paliwa z odnawialnych surowców szybko się rozwijają, a wkrótce powstanie więcej podobnych stacji. Postęp w tym zakresie bardzo przyspieszył i już niedługo będziemy mogli we Włoszech jeździć na LNG całkowicie bezemisyjnie”.

Stacja działa od lutego 2020 roku i zajmuje powierzchnię 5000 m2. Znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego CNH Industrial przy Strada delle Cascinette, w strategicznej strefie na wschód od Turynu, w pobliżu skrzyżowania szlaków transportowych (autostrad i obwodnicy), w sąsiedztwie IVECO ORECCHIA, czyli placówki dealerskiej IVECO obsługującej prowincję Turyn i Dolinę Aosty. Stację przeznaczono głównie dla ciężkiego taboru — są tam dwa dystrybutory LNG (skroplonego gazu ziemnego) i cztery dystrybutory CNG (sprężonego gazu ziemnego) oraz stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych, zasilane z systemu fotowoltaicznego umieszczonego na dachu placówki.

W porównaniu z LPG lub tradycyjnymi paliwami, stosowanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekłada się na obniżenie emisji cząstek stałych (PM) o 95% i dwutlenku azotu (NO2) o 90% oraz na znaczną redukcję emisji CO2. Biometan należy bowiem do paliw neutralnych węglowo, praktycznie bez wpływu na środowisko.

Otwarcie pierwszego punktu tankowania bio-LNG w Piemoncie było możliwe dzięki aktywnemu zaangażowaniu całego łańcucha dostaw. S-WAY NP, do którego zatankowano bio-LNG, to egzemplarz demonstracyjny od dealera IVECO ORECCHIA, dostępny dla klientów do jazd próbnych na 100-procentowo ekologicznym paliwie.

Bio-LNG, jako paliwo z surowców odnawialnych, może odegrać ważną rolę w opracowywaniu i wdrażaniu nowych strategii służących poprawie zrównoważenia ekologicznego transportu drogowego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA