REKLAMA

Boczne poduszki powietrzne w ciężarówkach Scania

Boczne kurtyny powietrzne dla ciężarówek można zamontować w pojazdach Scania nowej generacji. Rozwiązanie zapobiega skutkom przygniecenia kierowcy i pasażera podczas dachowania przez wywrócony pojazd – jednej z najczęściej występujących, poważnych kolizji drogowych.

Producent
Fot. Producent

Auta Scanii nowej generacji mogą zostać wyposażone w boczne kurtyny powietrzne, montowane w panelu nad drzwiami. Kurtyny znacząco zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających w kabinie podczas dachowania. Należy bowiem pamiętać o tym, że systemy bezpieczeństwa znajdujące się w pojeździe mogą być efektywne przede wszystkim wtedy, gdy kierowca zapina pasy bezpieczeństwa, zapobiegające wyrzuceniu go z­­ kabiny podczas kolizji. Boczne kurtyny powietrzne w połączeniu z poduszką powietrzną w kierownicy i napinaczami pasów bezpieczeństwa sprawiają zaś, że kierowca i pasażer mają znacznie większą szansę na przeżycie, jeśli ciężarówka ulegnie dachowaniu. Ewentualne obrażenia będą znacznie mniej dotkliwe niż w innych ciężarówkach.

REKLAMA

Generalnie w nowej generacji ciężarówek Scania wprowadzono wiele udoskonaleń z zakresu bezpieczeństwa czynnego i biernego, w tym chroniących osoby przebywające w kabinie. Inżynierowie firmy są przekonani, że boczne kurtyny powietrzne przyczynią się do radykalnego spadku ofiar śmiertelnych wśród kierowców, których pojazdy dachowały.
Zwykle do wywrócenia się ciężarówki dochodzi, gdy kierowca jest zmuszony do wykonania gwałtownego manewru, aby uniknąć kolizji z innym pojazdem lub niespodziewaną przeszkodą. Gdy ciężarówka zjedzie z drogi, podłoże zwykle jest miękkie i niestabilne. Pojazd, szczególnie jadący z dużą prędkością, natychmiast grzęźnie i kładzie się na bok lub wywraca. Tymczasem zaawansowane systemy bezpieczeństwa zostały tak zaprogramowane, aby reagować i podejmować decyzję czy i kiedy uruchomić boczne kurtyny, bądź inne typy poduszek powietrznych. Samo ich napełnienie trwa ułamek sekundy.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA