Briańska Fabryka Samochodów zaprezentowała najnowszy ciężki lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy

Briańskie Zakłady Samochodowe (oddział Koncernu Obrony Powietrzno-Kosmicznej Ałmaz-Antey) zaprezentowały swój najnowszy lotniskowy pojazd przeciwpożarowy (ATPA)

BAZ-8080 Producent

Lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy oparty na podwoziu BAZ-8080 w układzie napędowym 6x6 cechują podwyższone właściwości dynamiczne oraz wysokowydajny system gaśniczy, spełniający wymagania Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO. Model ten został przeznaczony do szybkiego dotarcia na miejsce wypadku, zapewnienia dróg ewakuacyjnych, gaszenia pożarów oraz prowadzenia priorytetowych działań ratowniczych przy samolotach i obiektach naziemnych lotniska, takich jak usunięcie załogi i pasażerów, zabezpieczenie sprzętu gaśniczego oraz podawanie środków gaśniczych. Przekładnia SPSA gwarantuje pracę zespołu pompującego (z doprowadzeniem składnika pianotwórczego) dzięki pracy jednego z silników trakcyjnych. Zasadniczy silnik trakcyjny osiąga moc maksymalną 700 KM/515 kW. Ta potężna jednostka napędowa w 35 sekund pozwala rozpędzić samochód o pełnej masie do 80 km/h. Niezależne zawieszenie i opony o szerokim profilu umożliwiają zaś poruszanie się zarówno w nieprzygotowanym terenie, jak i na obszarze lotniska. Wszystkie jednostki, systemy i wyposażenie samochodu znajdują się z uwzględnieniem minimalnej wysokości środka ciężkości, co pozwala szybko dotrzeć na miejsce prowadzeni akcji z prędkością do 115 km/h. Do tego dochodzi ciekawy, nowoczesny design kabiny.

REKLAMA

Ogólnie funkcjonalnie pojazd składa się z trzech części: silnika trakcyjnego z tyłu, kabiny załogowej dla 4 osób z przodu oraz modułu gaśniczego pośrodku. Przy tym podwozie transportowe w układzie 6x6 zaprojektowano tak, aby pomieścić różne wyposażenie klienta.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA