REKLAMA

Bundeswehra zamawia kolejne ciężarówki RMMV – MAN

Rheinmetall potwierdza zamówienie na drugą partię samochodów: Bundeswehra nabędzie 252 niezabezpieczone – bez opancerzenia pojazdy transportowe – wsparcia logistycznego w oparciu o wcześniej zawartą umowę ramową

Producent

Niemiecka Bundeswehra przyznała Rheinmetall zamówienie na 252 niezabezpieczone – z kabinami pozbawionymi opancerzenia pojazdy transportowe – wsparcia logistycznego o ładowności 5000 i 15000 kg. Zamówienie to wchodzi w zakres umowy ramowej zawartej pomiędzy stronami w 2017 roku i dotyczącej przekazania ogółem ponad 2200 ciężarówek wojskowych. Wartość zamówienia na 252 zakontraktowane egzemplarze wynosi około 92 mln EUR, w tym podatek od wartości dodanej VAT. Przed końcem 2019 roku Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) zbuduje i dostarczy ten tabor – będzie to łącznie 161 sztuk odmiany 2-osiowej o ładowności taktycznej – w terenie 5000 kg oraz 91 sztuk odmiany 4-osiowej o ładowności w terenie 15000 kg. Produkcja zamówionej partii rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu montażu pierwszej serii, które zgodnie z harmonogramem ma być dostarczona w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

REKLAMA

 Umowa ramowa, obejmująca łącznie 2 271 niezabezpieczonych – bez opancerzonych kabin wariantów transportowych z hybrydowej – cywilno-militarnej rodziny HM RMMV, została zawarta w dniu 5 lipca 2017 roku z Federalnym Urzędem Bundeswehry ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw). Jej wartość równa się około 900 mln EUR bez podatku VAT i obejmuje także specjalne narzędzia i usługi szkoleniowe. Pierwszym krokiem w jej realizacji było skierowanie zamówienia na początkową partię 558 aut. Podejmując się wykonania tego zakrojonego na szeroką skalę projektu, grupa z siedzibą w Düsseldorfie, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie mobilności i bezpieczeństwa, wnosi znaczący wkład w modernizację floty ciężarówek Bundeswehry, liczącą tysiące jednostek sprzętu.

W układzie konstrukcyjnym przedstawiciele linii HX składają się głównie z komponentów wyprodukowanych w Niemczech, takich jak silniki, osie, skrzynie biegów i zabudowy, ale ostateczny montaż odbywa się w zakładzie RMMV usytuowanym w Wiedniu. Szczególnie w przypadku operacji wielonarodowych powszechna obecność gamy RMMV HX na całym świecie przynosi znaczne korzyści w zakresie interoperacyjności i logistyki. Wśród aktualnych użytkowników znajdują się bowiem między innymi siły zbrojne Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Danii, z kolei znaczne zamówienia na te samochody złożyły Norwegia i Szwecja.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA