REKLAMA

Bus Simulator 18 - sprawdzamy nową wersję gry

Ta gra na PC to nic innego jak symulator jazdy autobusami miejskimi, idealny dla tych, którzy chcą się sprawdzić w manewrowaniu pojazdami w ciasnych uliczkach, ale nie tylko. Nowa wersja gry daje całkiem nowe możliwości.

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Każdy w dzieciństwie chciał być kierowcą autobusu. No dobra, na pierwszym miejscu było raczej marzenie, aby zostać kosmonautą, strażakiem lub kierowcą Formuły 1, ale mimo to myśl o prowadzeniu tych ogromnych pojazdów siedziała w głowie niejednego dzieciaka. Aby jednak zmaterializować to marzenie i zdobyć wszelkie uprawnienia do jazdy autobusami i przewozu osób trzeba wielu miesięcy wysiłku podczas zdawanie egzaminów oraz grubego portfela - dzisiaj taka przyjemność kosztuje często nawet 10 000 złotych. Zamiast tego można za jedyne 99,90 kupić nowy symulator jazdy autobusem, czyli Bus Simulator 18, a więc wersję na rok 2018. Sprawdźmy czy chociaż wirtualnie można czerpać frajdę z jazdy autobusem.

Zapowiedź jaką znajdujemy na opakowaniu brzmi bardzo obiecująco. Przede wszystkim do dyspozycji graczy jest 8 autobusów licencjonowanych marek, nie ma więc obawy, że będziemy spędzać czas jeżdżąc pojazdami nie przypominającymi niczego konkretnego - to zawsze irytowało nas w grach wyścigowych i dzięki temu bardziej popularne były te gry, które dawały do naszych rąk właśnie "prawdziwe" auta. W Bus Simulator 18 mamy do dyspozycji 8 autobusów największych marek - Mercedesa-Benz, Setry, MAN-a i Iveco. To chyba najważniejsze co trzeba wiedzieć o grze na samym początku, chociaż warto też dodać, że mapa gry została dwukrotnie zwiększona w porównaniu z ostatnim wypustem tego symulatora, co oznacza, że jako kierowcy autobusu będziemy mieli do pokonania więcej interesujących tras - łączna powierzchnia map to teraz ponad 15 kilometrów kwadratowych.

REKLAMA

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Co równie ważne wcale nie poruszamy się po "wirtualnym" mieście, ponieważ ulice wzorowane są na 12 prawdziwych dzielnicach niemieckich miast! To zawsze wpływa na pozytywny odbiór gry - jeżeli producent przykłada się do takich detali to dalej musi być tylko lepiej. Nowością w wydaniu na rok 2018 jest także tryb wieloosobowy, który pozwala grać nam z przyjaciółmi poprzez połączenie sieciowe - do wyboru jest tryb synchroniczny i asynchroniczny, co oznacza, że możemy ale nie musimy spotykać na "mieście" autobusów naszych kolegów.

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Czas zacząć. Najważniejszy w grze Bus Simulator 18 jest oczywiście tryb kariery, który pozwala od A do Z poprowadzić swoją przygodę jako kierowcy autobusu - co najważniejsze nie musimy "zatrudniać" się do wykonywać zadań swoich szefów, ale zakładamy własną firmę i od startu pracujemy na swój rachunek i własna reputację! Zakładamy działalność, wymyślamy nazwę i wybieramy autobus, którym chcemy jeździć. Początkowo wybór jest mocno ograniczony, więc bierzemy to co dają. Z czasem - zarabiając pieniądze i odhaczając kolejne punkty z listy celów - możemy odblokować nowe modele autobusów, a także zdobywać możliwość ich personalizacji. Nie ogranicza się to do wyboru koloru lakieru, bo do naszej dyspozycji jest cały "tuningowy kącik", w którym możemy także np. okleić pojazd w charakterystyczne dla naszej firmy naklejki.

REKLAMA

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Nasza firma to nie tylko my - znając swój budżet (na początku dostajemy pulę pieniędzy, a kolejne zarabiamy wykonując kursy) możemy także zastanowić się nad zatrudnieniem pracowników. Jeżeli mamy w garażu już kilka autobusów najlepiej je obsadzić, nie ma sensu żeby stały! Na "giełdzie kierowców" możemy przeczytać skrócone CV każdego kierowcy oraz stawkę za jaka zgodzi się dla nas jeździć. Jeżeli mamy przykładowo trzy autobusy to zatrudniamy dwóch kierowców, a trzecim autobusem jeździmy sami - często można się spotkać "na mieście" ze swoimi kierowcami.

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

To czy się spotkamy zależy co do zasady od nas, bo to my układamy trasę przejazdu! Nie musimy korzystać z wytyczonych ścieżek, ale wybieramy trasę, którą pojedziemy zaznaczając interesujące nasz przystanki. Trasa musi być jednak ułożona logicznie, bo inaczej pasażerowie nie będą chcieli z nami podróżować, a to od nich zależą pieniądze jakie zarobimy! Do postępów gry i wzrostu liczby pasażerów, którzy chcą z nami jeździć przyczynia się także wskaźnik reputacji - otrzymujemy punkty za dobre i złe zachowania w grze, więc trzeba mieć się na baczności przez cały czas.

REKLAMA

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Jedziemy. Wsiadamy do autobusu, odpalamy silnik, zamykamy drzwi i w drogę. Na mapie zaznaczono przystanki, więc wiemy dokładnie gdzie mamy jechać. W dodatku przystanki są zaznaczone na asfalcie, więc dokładnie wiemy gdzie się zatrzymać, a nawet jesteśmy z tego rozliczani - ważne jest miejsce zatrzymania się, płynne hamowanie czy ruszenie z przystanku z włączonym kierunkowskazem. Wszystkie te czynności liczą się do naszej reputacji. Równie ważne jest nasze zachowanie na drodze, czyli jazda zgodna z zasadami ruchu, nieprzekraczanie ograniczeń prędkości, hamowanie przed progami zwalniającymi itp. Manewrowanie autobusem jest dość łatwe, chociaż trzeba często patrzeć w lusterka i rozglądać się na boki - do tego służy myszka lub zmiana kamery np. na podgląd z lotu ptaka lub widok z kabiny. Znacznie trudniej podróżuje się... autobusami przegubowymi! Te długie pojazdy wymagają nie lada wprawy, ale dostępne są na dalszych etapach gry, więc liczymy, że do tego czasu będziecie już wprawnymi kierowcami.

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Nowością w grze Bus Simulator 18 jest także interakcja kierowcy z pasażerami. Przede wszystkim chodzi o sprzedaż biletów, bo pasażerowie wchodzący przednimi drzwiami - o ile oczywiście te drzwi im otworzymy, warto pamiętać by to zrobić - będą chcieli kupić od nas bilet. Pasażer mówi co potrzebuje (bilet dzienny, jednorazowy, ulgowy, seniorski itp.), a my musimy wybrać dla niego dobry, a także wydać resztę, jeżeli nie ma on wyliczonej kwoty. Niby proste zadanie, ale chwila nieuwagi i możemy wydać mu za dużo! Niestety w takiej sytuacji jesteśmy stratni, a jako prowadzący swój biznes transportowy nie możemy sobie pozwolić na takie sytuacje.

REKLAMA

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Dla podreperowania budżetu możemy włączyć tryb... kontrolera biletu! Wtedy widzimy jak kierowca wstaje ze swojego miejsca, przechodzi przez kabinę i wypytuje o bilety - jedni pasażerowie okazują je od razu, drudzy najpierw opowiadają historie swojego życia, a trzeci nie maja biletów. I właśnie ci ostatni dostaną mandat, który zasila bezpośrednio konto naszej firmy. Ale pasażerowie to nie tylko źródło naszego dochodu, ale i problemów. Czasem zablokują drzwi i trzeba ich upomnieć, a na koniec niemal każdej trasy możemy dostać powiadomienie, że pasażerowie zostawili w pojeździe śmieci, ehh... koniecznie trzeba to posprzątać. Po zakończeniu przejazdu otrzymujemy szybki przegląd jazdy z danymi o trasie, zarobkach, pasażerach na gapę, których nie złapaliśmy i o spóźnieniach.

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Tak, spóźnienia! Podczas każdego ruszenia z przystanku mamy określony czas na dojazd do kolejnego, więc jeżeli ruszymy z opóźnieniem będziemy musieli nadrobić czas na trasie. To także wpływa na punkty reputacji. Nowością w Bus Simulator 18 jest także zmienna pogoda i dobowy cykl, więc czasem kurs trzeba wykonać nocą i w deszczu. Ciekawym rozwiązaniem są także wydarzenia losowe, czyli takie, których kierowca nie planował podczas rutynowego przejazdu trasy - czasem trzeba będzie otworzyć podjazd dla niepełnosprawnego, a czasem okaże się, że drogowcy zabrali się za remont drogi lub przystanku na trasie naszego przejazdu. Trzeba wtedy poradzić sobie jak najlepiej w takiej sytuacji i nadrobić stracony czas. Należy jednak uważać na ograniczenia prędkości, bo gdy je przekroczymy będziemy musieli zapłacić mandat i stracimy reputację, a także na stłuczki - każde nawet najmniejsze zadraśnięcie autobusu skutkuje pojawiającym się na ekranie kosztorysem naprawy, którą trzeba pokryć z pieniędzy firmy. A przecież chodzi o to żeby zarabiać, a nie tracić!

REKLAMA

REKLAMA

Bus Simulator 18
Bus Simulator 18

Gra Bus Simulator 18 to zabawa, która wciąga, gra która wymaga od nas skupienia i logicznego planowania. Nie tylko podczas przejazdu wąską drogą miasteczka, ale także przy planowaniu przyszłości naszego przedsiębiorstwa transportowego. Bus Simulator to sposób na ciekawą i wielogodzinną zabawę dla każdego, bez wyjątku!

Gra Bus Simulator 18 jest dostępna w sprzedaży w cenie około 99,99 zł.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA