REKLAMA

CB o LNG: „LNG przyczynia się do uczynienia naszej floty bardziej zrównoważoną”

Dostawca usług logistycznych CB, znany z logistyki związanej z książkami, ale działający również w innych dziedzinach logistyki, jeździ różnymi ciężarówkami Volvo LNG.

Volvo Gaz Niderlandy Producent

Kierownik transportu Arjan de Jong wyjaśnia, w jakim kierunku firma chce podążać w kwestii uczynienia floty bardziej zrównoważoną. W 2020 roku ze swojej floty samochodowej CB chce emitować 40% mniej CO2 i 80% mniej cząstek stałych niż w 2015 roku. Wybrano cztery obszary, aby to osiągnąć. Są nimi inteligentna logistyka, bardziej zrównoważona technologia pojazdów, testowanie i wdrażanie paliw alternatywnych oraz lepsze i bardziej konsekwentne szkolenie kierowców. „W 2020 roku flota musi emitować o 40% mniej CO2 i 80% mniej cząstek stałych niż w 2015 roku”. De Jong wyjaśnia, że plany te doprowadziły do znaczących zmian w codziennym działaniu operacyjnym „Na drogach jeździ ponad sto ciężarówek, sześć zestawów ciągnik-przyczepa, trzy zestawy z wywrotkami i jeden zestaw LHV. Zestawami składającymi się z ciągników i przyczep jeździmy teraz na LNG i bierzemy udział w europejskim badaniu dotyczącym bio-LNG. Pozwalamy ciężarówkom jeździć na mieszance z 20% HVO tak często, jak to możliwe. To nieco droższe paliwo, ale dzięki niemu już osiągamy znaczną redukcję emisji CO2”.

REKLAMA

Niedawno zakupione ciężarówki LNG służą do przewozów wahadłowych między składami CB. Są stosowane w całym kraju i we flamandzkich Zele. Ponadto służą do transportu do i od klientów/kupujących w dużych ilościach. de Jong kontynuuje „Dłuższe odległości i większe masy sprawią, że trakcja elektryczna w segmencie ciężkim na razie będzie niemożliwa. Może to zadziała z wodorem. Na razie możemy iść naprzód dzięki bio-LNG, w przypadku którego zdecydowaliśmy się na Volvo, markę, na którą całkowicie przeszliśmy po ostatnim przetargu. Zdecydowaliśmy się na jedną markę, gdyż ten dealer wyraźnie poszedł o krok dalej”. Arjan de Jong podkreśla też znaczenie silnej sieci dealerskiej przy wyborze ciężarówki LNG. W przypadku Volvo FH LNG, CB wybiera takie same właściwości jezdne jak diesel, ale przy 20% mniejszej emisji CO2. De Jong mówi, że w zasadzie każda marka samochodów jest objęta przetargiem na nowe ciężarówki. „Tak było również w przypadku poprzedniego przetargu. Fakt, że wybór padł teraz Volvo i że przeszliśmy na jedną markę, chociaż poprzednio mieliśmy dwie, wynikał z faktu, że dealer (Van Dijk Trucks, red.) wyraźnie poszedł tutaj o krok dalej. Pomyśl o wypożyczonych samochodach w dni, kiedy mamy do czynienia z największą liczbą zamówień, ale w naszych kolorach ”. De Jong wyjaśnia, że dealer Van Dijk Trucks zwraca uwagę na klientów we wszystkich kontaktach na wszystkich poziomach. „Więc musi działać między kierowcą a mechanikiem. Kierowca musi czuć się mile widziany i przyjęty. Następnie są nasze harmonogramy i ich odbiór. To też musi funkcjonować. W tym celu co jakiś czas organizujemy spotkania, żeby wszyscy wiedzieli jak lub co i żeby wszyscy się znali. Do tego dochodzi poziom zarządzania flotą i sprzedawcy u dealera, a na końcu dyrektorzy. Muszą się także rozumieć. Jak dotąd ta metoda działa bardzo dobrze ”, mówi De Jong.

Dealer Volvo Trucks, Van Dijk Trucks, dostarczył ciężarówki LNG do CB. Dobry kontakt z klientem odegrał ważną rolę w wyborze tego właśnie dealera. CB ma bazę kierowców liczącą 150 osób. De Jong mówi, że stara się zminimalizować rotację pracowników. „Ostatnio zdarzyło mi się, że ktoś wyjechał, bo mógł dostać lepszą pracę, bliżej domu i za dobrą pensję. Wyjątkiem jest rotacja wśród kierowców w CB. Według niego, CB poczyniło również postęp w zakresie łączenia jazd. „Jedziemy do Oldenzaal pojazdem silnikowym z przyczepą. Auto załadowane wjeżdża do centrum miasta, przyczepa dla klienta o dużej pojemności. Kierowca odłącza przyczepę, następnie jedzie po mieście, a gdy wraz połącza ponownie w pełni załadowaną przyczepę dla klienta do Culemborg. Są to bardzo wydajne przejazdy, które dowodzą, że przy inteligentnym planowaniu zrównoważony rozwój i wydajność idą w parze ”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA