Ciągłość i zmiana: Rheinmetall przedstawia HX3, nową generację taktycznych ciężarówek Cz.3

Podczas wirtualnej prezentacji organizowanej w dniu 6 maja Rheinmetall pokazał HX3 – najnowszą generację swojej sprawdzonej na całym świecie rodziny ciężkich samochodów ciężarowych z typoszeregu HX. Całkowicie przeprojektowana, ta przyszłościowa ciężarówka wojskowa wykorzystuje innowacyjne nowe technologie, tym samym stanowiąc odpowiedź na współczesne megatrendy militarne i motoryzacyjne. Użytkownicy mogą między innymi oczekiwać lepszej ochrony, lepszej – dalszej zwiększonej mobilności, zwiększonego komfortu jazdy oraz nowej architektury interfejsu cyfrowego. Ta ostatnia zapewnia jeszcze większą elastyczność operacyjną – dalej poprawiony elastyczny zakres zastosowań oraz pozostaje otwarta na przyszłe ulepszenia w zakresie funkcji i wydajności. Jednocześnie zachowano cenione mocne strony poprzednika – generacji HX2 i rodzinną koncepcję budowy.

Niemniej HX3 jest również w stanie lepiej niż kiedykolwiek służyć jako nośnik zabudów dla złożonych systemów uzbrojenia i systemów radarowych. Należą do nich na przykład oparte na ciężarówkach systemy artyleryjskie, które w nadchodzących latach prawdopodobnie zyskają na znaczeniu. Jako przyszłościową bazę dla tych systemów Rheinmetall proponuje 5-osiowe wydanie HX3. Ma ono bowiem pozwolić na bezproblemową – bez wyzwań w sferze m.in. stabilności, nośności i wytrzymałości podwozia – integrację autonomicznych wież artyleryjskich z haubicami kalibru do 155 mm oraz niezbędnym zapasem amunicji. Zwiększona mobilność taktyczna i strategiczna oraz zwiększone możliwości strzelania na większe odległości są to bowiem kluczowe czynniki dla przyszłych systemów artyleryjskich. Tym samym takie wieże mają być opancerzone i autonomiczne – aktualnie niemiecki koncern pracuje nad takim własnym rozwiązaniem. Propozycja pokazana na HX3 jest wobec tego prototypem. Niemniej, w połączeniu z nowo opracowanym interfejsem artylerii (ATI), HX 10x10 może być w przyszłości używany jako standardowa podstawa dla różnych rozwiązań artyleryjskich lub podobnych systemów uzbrojenia. Ogólnie haubica na ciężarówce HX 10 x10 stanowi właściwą odpowiedź na liczne zaawansowane wyzwania/efektory. Oparta na rodzinie HX oferuje ekonomiczny moduł nośny w porównaniu z obecnie używanymi platformami gąsienicowymi lub taktycznymi pojazdami kołowymi.

REKLAMA

Poza tym, dzięki całkowicie przeprojektowanej kabinie, HX3 zapewnia jeszcze większą łatwość obsługi i ochronę załogi. Zarówno wnętrze, jak i wygląd zewnętrzny zostały zaktualizowane, by w koniecznym zakresie odpowiadać ostatniej generacji cywilnych ciężarówek z rzędu TG. Z zewnątrz zwraca uwagę ciekawa, bardziej agresywna i dynamiczna stylizacja. Przednia osłona przeciwsłoneczna ma formę stalowego panelu. Zderzak przedni jest stalowy, solidny, u góry z małą partią pionową mieszczącą po bokach reflektory, a poniżej płynnie przechodzącą w ściętą partię, pełniącą też rolę ochronną dla spodu silnika – takie mocne ścięcie przekłada się na bardzo wysoki kąt natarcia. Całe oświetlenie opiera się jedynie na diodach LED. Z punktu widzenia sił zbrojnych wiążą się z tym dwie zasadnicze korzyści: po pierwsze dochodzi do ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez systemy pokładowe, wskutek czego da się ją spożytkować na różne inne cele i ogólnie ograniczyć jej zużycie i po drugie – diody LED wyróżniają się bardzo długim okresem życia, wielokrotnie większym niż w przypadku klasycznych żarówek. Przy tym oświetlenie może być mniejszych rozmiarów – wykorzystano to m.in. w odniesieniu do przednich reflektorów głównych – teraz mniejszych, okrągłych, umieszczonych po dwa w dolnych narożach stalowego wzmocnionego zderzaka. W zderzak ten umiejętnie wkomponowano także zaczepy holownicze i ewakuacyjne, pomocne, gdy auto trzeba ewakuować przy pomocy tylnego ramienia holowniczego wozu ewakuacji i ratownictwa technicznego. Co więcej, całkowicie przebudowano dach. Zawiera on punkty mocowania oraz może służyć jako podstawa dla m.in. systemów zakłócających, anten systemów łączności czy stanowisk uzbrojenia, w tym zdalnie sterowanych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA