REKLAMA

Czescy strażacy odbierają nowe pojazdy specjalne na podwoziach TATRA

We wtorek 18 lutego w Hlučínie odbyło się uroczyste przekazanie nowego sprzętu specjalnego członkom jednostki ratowniczej Hlučín z Hlučínskiej Straży Pożarnej Republiki Czeskiej. Strażacy dołączyli do swojej floty dwa unikatowe nowoczesne pojazdy na podwoziach TATRA.

Dokładnie strażacy z jednostki Hlučín otrzymali dwa specjalne samochody gaśnicze – mino- i kuloodporny, 2-osiowy wariant CZS 15 2000-S3 TRITON oraz samochód zbiornikowy CV40 ze zbiornikiem o bardzo dużej pojemności. Samochody te są wyjątkowe pod względem parametrów i właściwości oraz zostały przygotowane w ramach współpracy wielu czeskich firm. Wśród nich znalazły się m.in. EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS i THT Polička.
CZS 15 TRITON to bardzo wytrzymały, zdemilitaryzowany pojazd pancerny z warsztatu zakładów Sternberg EXCALIBUR ARMY, którego konstrukcja opiera się na specjalnym wojskowym typie mino- i kuloodpornym PATRIOT II 4x4. TRITON wykorzystuje platformę podwozia TATRA TRUCKS oraz został wyposażony w silnik z fabryki w Koprzywnicy (Kopřivnice). THT Polička dostarczyła zaś specjalną zabudowę przeciwpożarową, przy zachowaniu układu podstawowego Patriot II 4x4 z czterodrzwiową, integralnie opancerzoną kabiną kapsułą. Ponieważ bazowo TRITON to pojazd rozpoznawczo-patrolowy do użytku w trudnych warunkach terenowych i środowisku wysokiego ryzyka, dlatego idealnie nadaje się do stosowania w pożarach na terenach zagrożonych atakami albo wybuchem materiałów niebezpiecznych lub/i materiałów wybuchowych oraz amunicji. Do tego dochodzą działanie w sytuacjach zagrożenia skażeniami czy eksplozją związków/substancji chemicznych, na obszarach zanieczyszczonych substancjami trującymi lub, na przykład, podczas klęsk żywiołowych czy pożarów lasów bądź usuwania skutków ataków terrorystycznych.
Ze względu na swoją militarną kompletację TRITON zapewnia załodze wysoki poziom ochrony balistycznej i przeciwwybuchowej. Kabina może pomieścić dwóch członków załogi oraz wprowadzono dwa dodatkowe miejsca do ewakuacji osób zagrożonych. Auto ma zdalnie sterowane z fotela dowódcy za pomocą joysticka działko wodno-pianowe, umieszczone po prawej stronie klasycznej kabiny, z kolei z tyłu przewozi 2000 litrów środka gaśniczego. Wnętrze zaopatrzono w wydajną wentylację filtrującą i klimatyzację. Załoga może również korzystać z systemu kamer monitorujących otoczenie. Napęd pochodzi od 8-cylindrowego, chłodzonego powietrzem, widlastego silnika TATRA o mocy wyjściowej 300 kW/408 KM. Model ten może rozwinąć prędkość do 110 km/h.
Drugi pojazd przejęty przez strażaków z Hlučín także pozostaje w Czechach wyjątkowy i unikatowy. Ta cysterna o symbolu CV 40/21000-S3 i bardzo dużej pojemności powstała na 5-osiowym podwoziu z serii TATRA FORCE w układzie napędowym 10x10. TATRA FORCE CV 40 cechuje pojemność zbiorników na środki gaśnicze równa 21 000 litrów, co czyni ją największym cysternowym samochodem strażackim w Czechach. Poza tym wyróżniają ją wyłącznie pojedyncze ogumienie z bieżnikiem terenowym, kabina typu wojskowego, układ osi 2+3 oraz – ze względu na swoje rozmiary i ładowność – dwie pierwsze i dwie ostatnie osie sterowalne – dwie tylne z kołami skręcanymi przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu. W efekcie, pomimo długości 12,5 m, ciężarówka ta zachowuje bardzo dobrą zwrotność zarówno na drogach utwardzonych, jak i w trudnym terenie. Oprócz transportu dużych ilości wody i środków gaśniczych wersja ta może służyć jako zbiornik retencyjny do przewozu wody na duże odległości do miejsca interwencji. Może też występować w roli mobilnej cysterny dostarczającej do miejsc stałego zamieszkania lub czasowej dyslokacji ludności cywilnej bądź/i wojska wodę pitną w sytuacji braku zaopatrzenia w nią czy jej skażenia .

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA