REKLAMA

Czesi potrafią

Czeski Wojskowy Instytut Techniczny zajmował się prototypem samochodu Tatra 810-V-P-MBS z kabiną pancerną i modułowym systemem ochrony balistycznej , zaprojektowanym do przewozu systemu obrony przeciwlotniczej RBS-70.

Producent
Fot. Producent

Czeska armia pokazała ulepszoną wersję wojskowej ciężarówki Tatra 810-V-P-MBS na Międzynarodowej Wystawie Obronnej IDEB 2016, która odbyła się w dniach od 10 do 12 maja w centrum targowym Incheba w Bratysławie.

Model Tatra 810-V-P-MBS powstał poprzez przekształcenie istniejącego typu średniej ładowności i wysokiej T-810 w wariant z całkowicie opancerzoną kabiną T-810 V-P oraz wdrożenie modułowego systemu ochrony balistycznej dla zabudowy. Ponadto samochód dostał tzw. mobilny zestaw kamuflujący MM-BF-Tatra 810, m.in. zdecydowanie utrudniający jego identyfikację wzrokową.
Sama Tatra 810-V-P-MBS jest przeznaczona specjalnie do zastosowań, w których wymagane jest szybkie i niezawodne rozwiązanie transportowe dla dużej liczby żołnierzy, z możliwością jazdy w terenie. Doskonała mobilność taktyczna - dzielność terenowa tej ciężarówki w połączeniu z jej bardzo dużą zwrotnością powodują, że okazuje się ona bardzo przydatna na współczesnym, także asymetrycznym polu walki.

REKLAMA

Prezentowane rozwiązanie służy jako środek przemieszczania w warunkach pokojowych, misyjnych i bojowych obsługi przenośnego systemu obrony przeciwlotniczej (MANPADS) RBS-70 wraz z tym systemem. RBS 70 to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy naprowadzany w wiązce lasera, produkowany w Szwecji przez Saab Bofors Dynamics. Przygotowano go w roli następcy eksploatowanego też przez szwedzkie siły zbrojne zestawu FIM-43 Redeye. Pierwsze odmiany pocisku cechował zasięg około 5000-6000 m i pułap około 3000 m. Najnowsza wersja BOLIDE ma zasięg podniesiony do około 8000 m, z kolei pułap do około 5000 m.

Czesi mają na stanie 90 zestawów wyrzutni RBS-70.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA