Czeskie i międzynarodowe sukcesy Tatry

Tatra Trucks pracuje nad kolejnymi projektami dotyczącymi modernizacji uzbrojenia i sprzętu Armii Republiki Czeskiej. Należą do nich np. projekty nowych kołowych haubic samobieżnych Caesar 8x8 oraz systemów rakietowych obrony powietrznej Spyder, dla których Tatra Trucks ma dostarczyć wojsku odpowiednie podwozie, ponownie z serii Force.

W 2022 roku firma wyprodukowała również pierwsze pojazdy Force do nowych mobilnych radarów 3D kategorii MADR zamówionych przez armię czeską oraz do specjalnych pojazdów STARKOM i podwozia 6x6 do pojazdów opancerzonych TITUS. Ponadto Tatra Trucks dostarcza obecnie podwozia do pojazdów cystern także przeznaczonych dla Armii Republiki Czeskiej na podstawie umowy z jesieni ubiegłego roku zawartej z przedsiębiorstwem państwowym VOP CZ.

Poza tym na targach Eurosatory 2022 w Paryżu podniot nawiązała nowe partnerstwo z jednym z wiodących koreańskich przedsiębiorstw działających w obszarze technologii obronnych – Hanwha Defence, z którą podpisała protokół ustaleń dotyczący współpracy przy konkretnych projektach systemów wojskowych wykorzystujących podwozia Tatra.

W tym roku Tatra realizuje też ważne zagraniczne kontrakty wojskowe. Na podstawie kontraktu z zeszłego roku, we współpracy z DAF, opracowuje dla armii belgijskiej auta CF Military z podwoziami Tatra 4x4 i 8x8. Następnie, wspólnie z DAF i Tatra Defence Vehicle, dostarczy do Belgii 879 logistycznych pojazdów wojskowych w wersji podwozi 4x4 i 8x8 oraz co najmniej 9 ciężkich ciągników siodłowych w wersji 8x8. Dla Tatry jest to jedno z największych zamówień wojskowych w historii. Co więcej obecnie fabryka produkuje obecnie podwozia Force Euro 6 4x4 dla znanego austriackiego wytwórcy Rosenbauer, który na podstawie ubiegłorocznego kontraktu zaopatruje niemieckie siły zbrojne w łącznie 77 sztuk cięzkich terenowych samochodów ratowniczo-gaśniczych – tzw. leśnych, specjalnych. W tym roku Tatra Trucks kontynuuje również dostawy pojazdów różnych konstrukcji dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Waero jeszcze wskazac, że ostatnio Tatry znalazły się w wyposażeniu US Army. Siły Zbrojne USA w celu administrowania okręgami szkolenia wojskowego w Niemczech prowadzą bowiem przetargi na pojazdy do utrzymania dróg i prac terenowych. W jednym z nich, w pierwszej połowie tego roku, odniósł sukces również typ zmilitaryzowany typ Phoenix – Feniks. Pierwsze dwa pojazdy Phoenix 6x6 od kilku miesięcy służą armii amerykańskiej na poligonie wojskowym Grafenwöhr w Bawarskim Górnym Palatynacie. Od dwóch lat holenderska armia w swoim centrum testowo-szkoleniowym wykorzystuje zaś sześć sztuk Phoenix w specyficznej tzw. holenderskiej konstrukcji, z kierowaną tylną osią o zwiększonej nośności. Służą one zarówno do szkolenia kierowców wojskowych, jak i do testów porównawczych z innymi pojazdami logistycznymi armii holenderskiej.

REKLAMA