REKLAMA

Czy obecnie militarna Ukrainy obędzie się bez samochodowej techniki krajowej? Cz.6

Ostatnio pojawiła się tendencja do zmniejszenia zakupu ciężarówek KrAZ na potrzeby Ministerstwa Obrony Ukrainy i innych organów ścigania na rzecz innego producenta. W 2016 roku w porównaniu z latami 2014-2015 zamówienia państwowe zmniejszyły się trzykrotnie. W 2019 roku sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu, chociaż zapotrzebowanie na tę technologię utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

Najnowsze wyroby - unikatowa ukraińska samobieżna haubica 155 mm Bogdana i automatyczny system rakietowy „Verba” na podwoziu KrAZ-63221 – pokazano w dniu 24 sierpnia 2018 roku podczas parady poświęconej obchodom Święta Niepodległości Ukrainy. Przy tym w sierpniu tego roku AvtoKrAZ wypuścił nową chłodnię wojskową opartą na podwoziu typu KrAZ-5401N2 (4x2). Wariant ten służy do transportu świeżych, schłodzonych i mrożonych produktów na potrzeby departamentów zaopatrzenia w żywność Sił Zbrojnych Ukrainy.

Do tego dochodzi BM-21 UM Berest - nowy pojazd bojowy oparty na KrAZie i mający zastąpić wyrzutnie rakietowe systemu BM-21 Grad, które wciąż znajdują się na stanie ukraińskich sił zbrojnych. Głęboką modernizację 122-milimetrowego systemu rakietowego przeprowadził Zakład Remontowy Shepetivsky – należący do Ukroboronprom, z kolei podwozie KrAZa wybrano ze względu na fakt, że zastosowano w nim nową generację zaawansowanej kabiny wagonowej – nad silnikiem. Podwozie to, o symbolu KrAZ-5401Ne (4x4), cechują napęd na obie osie i wydłużona załogowa kabina – czterodrzwiowa, dwurzędowa, umożliwiająca wygodne umieszczenie załogi i całego niezbędnego sprzętu kierowania ogniem rakietowego systemu artyleryjskiego.

REKLAMA

W 2019 roku system radarowy 1L220UK, opracowany przez zakłady „NSC„ Iskra”, stanowiące część Przedsiębiorstwa Państwowego„ Ukroboronprom”, z powodzeniem ukończył zaś etap testów terenowych. Częściami składowymi tego systemu radarowego są ciągnik--ciężarówka KrAZ-6446 z napędem na cztery koła oraz naczepa H251N2, też wytwarzana przez PJSC „AvtoKrAZ”.

Przy tym w pierwszych dniach 2019 roku AvtoKrAZ wysłał rodzimym siłom zbrojnym nowe podwozie z napędem na wszystkie koła – typ KrAZ-7634NE 8x8. To podwozie charakteryzują wysoka dzielność terenowa – mobilność taktyczna i wysoka nośność – ładowność – rzędu 27000 kg. W związku z tym przeznaczono je do montażu ciężkiego sprzętu specjalnego. Od swoich poprzedników różni się mocniejszym, 460-konnym silnikiem i automatyczną skrzynią biegów.
Na bazie tego podwozia przedsiębiorstwo badawczo-produkcyjne Aeronautics-MLT opracowało naziemną mobilną stację radarową VHF AMBER-1800 (BURSHIN-1800), przeznaczoną do automatycznego wykrywania obiektów lecących, określania ich aktualnych współrzędnych i dostarczania odbiorcom stosownych informacji radarowych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA