REKLAMA

Czy obecnie militarna Ukrainy obędzie się bez samochodowej techniki krajowej? Cz.7

Ostatnio pojawiła się tendencja do zmniejszenia zakupu ciężarówek KrAZ na potrzeby Ministerstwa Obrony Ukrainy i innych organów ścigania na rzecz innego producenta. W 2016 roku w porównaniu z latami 2014-2015 zamówienia państwowe zmniejszyły się trzykrotnie. W 2019 roku sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu, chociaż zapotrzebowanie na tę technologię utrzymuje się na dotychczasowym poziomie.

Ponadto w 2019 roku Ukraina opanowała produkcję własnego rakietowego systemu przeciwokrętowego Neptun, zaprojektowanego do kontroli i ochrony granic morskich. Mobilny kompleks rakietowy LCD-360MTS ma za zadanie uszkodzić i zniszczyć obiekty naziemne i nawodne wroga w odległości do 300 km. Ujednolicona jednostka startowa USU-360 oparta jest na 4-osiowym podwoziu z napędem na wszystkie koła – typ KrAZ-7634NE 8x8.

Współpraca przy rozwoju i produkcji RK „Neptun” prowadzona wraz z „KrAZ” obejmowała firmy państwowe, w tym ДержККБ „Luch”, „Orizon Navigation”, „Impulse”, „Vizar”, ЦКБ «Арсенал» Національного космічного агентства України – „Arsenał” Narodowej Agencja Kosmicznej Ukrainy, oraz wiodące prywatne podmioty obronne, takie jak Telekart «Телекарт-прилад», „Ukraińskie technika obronna «Українська бронетехніка», „Ukrinmash”, „Motor Sich” - «Мотор Січ». Nawiasem mówiąc, wszystkie auta wsparcia tego nowego kompleksu oparte są na ukraińskich podwoziach produkcji PJSC AvtoKrAZ.

REKLAMA

Kolejnym novum na bazie podwozia KrAZ, w 2019 roku dodanym na stan posiadania Sił Zbrojnych Ukrainy, jest żuraw samochodowy KTA-25, zamontowany na podwoziu KrAZ-63221. Instalacje dźwigowe na nośniku tego typu wykazują kilka kluczowych zalet, takich jak: duża nośność podwozia, dzielność terenowa i stabilność, ekonomiczność, prostota i niezawodność.

Dzisiaj KrAZ oferuje swoim nabywcom 25-, 32- i 40-tonowe żurawie samochodowe oparte na podwoziach z różną liczbą osi i rozwiązaniami w zakresie układu napędowego. Do ulubionych wśród odbiorców i producentów maszyn należą KrAZy 65053 oraz 6322/63221. Niedawno do tego doszedł KrAZ-6511, jeden z obiecujących modeli firmy, na którym na prośbę klienta zamontowano 40-tonowy żuraw.

Poza tym zostały wykonane wojskowe pojazdy specjalne z wyposażeniem w postaci koparki – . na przykład koparka UDS-114 na podwoziu KrAZ-6322 (6x6) z napędem na wszystkie koła i o nośności 20,6 tony. Specjalna zabudowa - koparka UDS-114 pochodzi ze Słowacji. Do tego doszedł mobilny kompleks pralniowo-łazienkowy AFU, produkowany przez PJSC „Kryukov nadwozia”, umieszczony na podwoziu samochodowym KrAZ-63221 i przyczepie produkcji PJSC „AvtoKrAZ”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA