REKLAMA

DAF CF Electric w trybie w pełni elektrycznym pokonał 150 000 kilometrów

150 000 kilometrów pokonanych w trybie w pełni elektrycznym – czyli dystans równy prawie cztery razy objechaniu wokół Ziemi. Jest to duże praktyczne doświadczenie, zdobyte przez DAF-a dzięki testowej eksploatacji u kilku klientów typu CF Electric. Wyrafinowane pojazdy z technologią VDL E-power są codziennie używane przez nich do transportu np. żywności i kontenerów.

Sprzedaż w ograniczonej liczbie

W 2018 roku został dostarczony pierwszy CF Electric i w tym samym roku DAF zdobył duże doświadczenie związane z próbnym użytkowaniem łącznie sześciu całkowicie elektrycznych takich ciężarówek. Powyższe zaowocowało między innymi wersją wewnętrznie określaną jako „Faza 2”, z nową generacją oprogramowania i nowym pulpitem nawigacyjnym. Richard Zink, członek zarządu odpowiedzialny za marketing i sprzedaż, powiedział „Dotarliśmy do punktu, w którym możemy zacząć sprzedawać CF Electric w ograniczonej liczbie. Pomyśl o kilkudziesięciu jednostkach rocznie. Aby zagwarantować doskonałą jakość, w kontrolowany sposób uruchamiamy produkcję. Jednocześnie możemy dokładnie rozbudowywać naszą sieć serwisową, krok po kroku. Ciągnik siodłowy CF Electric jest teraz dostępny dla klientów w Holandii, Belgii i Niemczech w Nadrenii Północnej-Westfalii. W zależności od lokalnej infrastruktury ładowania akumulatorów oraz możliwości obsługi posprzedażnej, brana będzie pod uwagę sprzedaż w innych częściach Europy”.

REKLAMA

Kwestia biznesowa

Zastosowanie CF Electric pomogło klientom ustalić biznesowe uzasadnienie wdrożenia ciężarówki w pełni elektrycznej i przekonać się, co oznacza jej stosowanie w codziennej praktyce. Podczas gdy w ciągu pierwszych kilku tygodni użytkownicy korzystali jedynie z ograniczonej części zasięgu CF Electric, określonego na 100 km, obecnie niektórzy operatorzy transportowi pokonują tym autem około 250 kilometrów dziennie. „To sprytne planowanie podróży” - powiedział Richard Zink i dodał „Zdolność szybkiego ładowania akumulatorów - przy pełnym naładowaniu odpowiedniego sprzętu w nieco ponad 30 minut - oznacza, że w razie potrzeby dodatkowe kilometry są szybko dostępne”.

18 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu

Klienci DAF, tacy jak Jumbo, Simon Loos i Tinie Manders Transport z Holandii oraz Rhenus Group z Niemiec, dysponują CF Electric. Również w Tinie Manders ciężarówka elektryczna jest bardzo intensywnie używana: ciągnik pokonał już ponad 30 000 kilometrów i jeździ siedem dni w tygodniu od szóstej rano do północy. Większość z tych tras to krótkie jazdy po regionie Eindhoven. W tym kontekście Eveline Manders, jeden z dyrektorów w Tinie Manders Transport, podkreśla, że „CF Electric jest tak niezawodny, jak każda inna ciężarówka DAF. Planowanie i prowadzenie pojazdu elektrycznego wymaga innego sposobu myślenia. Musisz upewnić się, że trasa pasuje do ciężarówki - a nie na odwrót. Ponadto, aby optymalnie korzystać z pojazdu, ważne jest, aby można było ładować akumulatory podczas załadunku i rozładunku. Jeśli weźmiesz pod uwagę te dwie kwestie, ciężarówka elektryczna może być świetną alternatywą dla miejskiej dystrybucji”.
Niedawno DAF i VDL Groep ogłosili, że cztery w pełni elektryczne, trzyosiowe podwozia CF Electric z zabudowami typu śmieciarka trafią do eksploatacji, aby zbierać śmieci – tzw. zbędne produkty resztkowe na miejskich obszarach „bezemisyjnych”.

O CF Electric

CF Electric to w pełni elektryczny ciągnik siodłowy w układzie napędowym 4x2, opracowany do zastosowań dystrybucyjnych na obszarach miejskich i przygotowany do współpracy z naczepami jedno- lub dwuosiowymi. Może tworzyć zestawy o dopuszczalnej masie całkowitej do 37000 kg, bazuje na typie CF - „International Truck of the Year 2018” - i dzięki technologii E-Power firmy VDL działa w pełni elektrycznie. Rdzeń jego tzw. inteligentnego układu napędowego stanowi silnik elektryczny o mocy 210 kilowatów, otrzymujący energię z modułu akumulatorów litowo-jonowych o łącznej pojemności 170 kilowatogodzin. CF electric ma zasięg około 100 kilometrów,wskutek czego nadaje się do przewozu dużych ilości ładunków w ramach dystrybucji miejskiej.

DAF CF Electric - Dane techniczne

Masa ciągnika: 9700 kg
Silnik elektryczny: moc 210 kW, moment obrotowy 2000 Nm
Pojemność baterii: 170 kWh
Zasięg całkowicie naładowanego pojazdu: około 100 km
Szybkie ładowanie akumulatorów: 35 minut (przy 300kW)

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA