REKLAMA

DAF i VDL ujawniają elektryczną ciężarówkę

16 maja holenderski VDL ujawnił miejską ciężarówkę dystrybucyjną - 2-osiowy ciągnik siodłowy przygotowany wraz z DAF Trucks

Producent
Fot. Producent

DAF Trucks współpracuje z VDL, aby wypuścić pierwszą serię w pełni elektrycznych ciągników siodłowych CF Electric. Auta te jeszcze w tym roku trafią do próbnej eksploatacji u wiodących wybranych klientów. Są one wyposażone w najnowocześniejszą technologię E-Power VDL, zapewniającą zerową emisję i bardzo niski poziom hałasu. Te testowe ciężarówki będą produkowane przez DAF, a pełna instalacja elektryczna zostanie w nich uzupełniona przez VDL Groep. Powyższe świadczy o silnej współpracy obu partnetów w dziedzinie elektryfikacji pojazdów użytkowych.

Klient - pierwsze technologie

Firma DAF ma długą historię opracowywania innowacyjnych rozwiązań w celu sprostania zmieniającym się potrzebom swoich klientów i będzie nadal zapewniać im pełen zestaw odpowiednich technologii, które zapewnią im sukces", powiedział Preston Feight, prezes DAF Trucks. "DAF był jednym z pierwszych producentów, którzy wprowadzili hybrydową elektryczną ciężarówkę dystrybucyjną w Europie i nadal rozwijał hybrydowe oraz elektryczne układy napędowe. Ponieważ miasta ogłaszają zamiar wymagania zerowej emisji substancji szkodliwych oraz bardzo niskiego poziomu hałasu, upewnimy się, że nasi klienci mają optymalne rozwiązania, aby odnieść sukces.

REKLAMA

VDL Groep: lider elektryfikacji pojazdów użytkowych

W przypadku CF Electric koncern DAF współpracuje z VDL Groep, również z siedzibą w Eindhoven w Holandii. VDL jest wiodącym technologicznie podmiotem z dużym doświadczeniem w elektryfikacji pojazdów użytkowych, szczególnie w dziedzinie autobusów komunikacji miejskiej. "VDL sprawdził się jako lider w budowie w pełni elektrycznych autobusów do transportu publicznego i dostarczył już setki autobusów elektrycznych do operatorów transportu publicznego w całej Europie", powiedział Willem van der Leegte, prezes VDL Groep. "Współpraca z DAF w przypadku tej ciężarówki elektrycznej jest ekscytującym wydarzeniem i stanowi olbrzymią szansę dla dwóch firm technologicznych z siedzibą w Eindhoven, by przewodziły światowi pojazdów elektrycznych."

Zerowa emisja w dystrybucji miejskiej

CF Electric to szosowy, 2-osiowy ciągnik siodłowy 4x2, opracowany do zastosowań w transporcie do 40000 kg dopuszczalnej masy całkowitej zestawu, realizowanym na obszarach miejskich. W takich przypadkach standardem są naczepy jedno- lub dwuosiowe. Ciężarówka bazuje na bazowym typie CF - "International Truck of the Year 2018" - i wykorzystuje zaawansowaną technologię E-Power VDL do całkowicie elektrycznego działania. Centrum inteligentnego układu napędowego to silnik elektryczny o mocy 210 kW, który pobiera energię z modułu akumulatorów litowo-jonowych o łącznej pojemności 170 kWh. Model CF Electric ma zasięg około 100 km, odpowiedni do zastosowań w klasycznej dystrybucji miejskiej. Szybkie ładowanie akumulatorów można zrealizować w ciągu 30 minut lub pełne naładowanie jest możliwe w ciągu 1,5 godziny.

DAF CF Electric - specyfikacja techniczna

Masa ciągnika: 9 700 kg
Silnik elektryczny - moc: 210 kW
Moment obrotowy: 2000 Nm
Pojemność akumulatorów 170 kWh
Maksymalny zasięg na jednym ładowaniu: 100 km
Szybkie ładowanie baterii: 30 minut
Pełne naładowanie baterii: 1,5 godziny

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA