DAF rozpoczyna dostawę w pełni elektrycznego modelu LF Electric

Nabuurs wykorzysta LF Electric do zaopatrywania obiektów hotelowych AB InBev DAF Trucks rozpoczął dostarczanie swoich bezemisyjnych ciężarówek dystrybucyjnych LF Electric do użytku na obszarach miejskich. Pierwszy LF Electric zostanie przejęty przez holenderskiego dostawcę usług logistycznych Nabuurs, który będzie wykorzystywał ciężarówkę do obsługi obiektów hotelarskich firmy browarniczej AB InBev w Groningen.

DAF Producent

DAF-rozpoczyna-dostawę-w pełni elektrycznego LF-Electric

DAF Trucks rozpoczął dostawę bezemisyjnej ciężarówki dystrybucyjnej LF Electric. Pierwszy egzemplarz zostanie wykorzystany przez dostawcę usług logistycznych Nabuurs do obsługi klientów browaru AB InBev. W 2018 roku DAF był pierwszym europejskim producentem ciężarówek, który wprowadził na rynek wariant w pełni elektryczny – CF Electric.

CF Electric ma zasięg w trybie w pełni elektrycznym około 200 kilometrów. Wydajne planowanie i inteligentne ładowanie akumulatorów umożliwia klientom pokonywanie dziennie przez ich samochody nawet 500 w pełni elektrycznych kilometrów.

LF Electric do transportu dystrybucyjnego

Podczas gdy CF Electric jest bardziej ukierunkowany na regionalne zaopatrzenie supermarketów i usługi wywozu śmieci, dzięki swoim kompaktowym wymiarom LF Electric okazuje się bardziej odpowiedni do lżejszych zadań dystrybucyjnych. LF Electric występuje jako 19-tonowe podwozie pod zabudowę (rozstaw osi 5,30 lub 5,85 metra) o dopuszczalnej ładowności 11700 kilogramów.

Ładowanie raz dziennie

Ciężarówkę o zerowej emisji wyposażono w silnik elektryczny o mocy 260 kW (370 kW mocy szczytowej), zasilany akumulatorem kobaltowo-fosforanowym (LFP) o pojemności 282 kWh (efektywne 252 kWh). Dzięki temu LF Electric ma zasięg do 280 kilometrów, co okazuje się więcej niż wystarczające do obsługi codziennych tras zwykle pokonywanych w dystrybucji w centrach miast.

Wolne i szybkie ładowanie

Jedną z wyjątkowych cech pojazdu DAF LF Electric jest jego Combined Charging System. Przy powolnym ładowaniu (400V AC, 22 kW, 3 fazy) akumulator można naładować od 20% do 80% pojemności w 6,5 godziny. Pełne doładowanie (0% do 100%) zajmuje 12 godzin. Możliwe jest również szybkie ładowanie (650V DC, 150 kW). Akumulator można naładować od 20% do 80% w zaledwie 60 minut lub w 2 godziny przy pełnym naładowaniu od zera.

Nabuur

Nabuurs powstał w 1962 roku i specjalizuje się w zaopatrywaniu sklepów, supermarketów oraz branży hotelarskiej. Ma siedzibę w Haps i 20 oddziałów w całej Holandii, oferujących zintegrowane rozwiązania logistyczne. Flota tej rodzinnej firmy składa się z 350 ciężarówek, a zatrudnia ona około 1000 pracowników.

Zdobywać doświadczenie

Przejęcie LF Electric służy dwóm celom Nabuurs, mówi Dolf Hubertus, menedżer floty dostawcy usług logistycznych. „Rada Miasta Groningen pragnie przyspieszyć proces osiągania bezemisyjnej logistyki miejskiej. DAF LF Electric spełnia te ambicje. Jednocześnie jako firma chcemy też zdobywać doświadczenie z pojazdami elektrycznymi; jak to wpłynie na przykład na nasze planowanie?”

Szybkie i wolne ładowanie

Fakt, że LF Electric można ładować zarówno szybko, jak i powoli, stanowi dla Nabuurs duży plus, mówi Hubertus. „Oznacza to, że nie musimy od razu inwestować w drogie urządzenia do ładowania DC. Pod koniec dnia pojazd można podłączyć do normalnej ładowarki 22 kWh i być gotowym do użycia następnego ranka.”

Bud warzony przy użyciu 100% odnawialnej energii elektrycznej

Pierwsza z dostarczonych ciężarówek LF Electric zostanie wykorzystana przez Nabuurs do zaopatrywania obiektów hotelarskich w Groningen dla firmy browarniczej AB InBev, która za pomocą LF Electric chce zmniejszyć emisję CO2 w swoim łańcuchu dostaw. Ralf Kox, Logistics Manager w AB InBev, mówi „Naszą ambicją jest osiągnięcie globalnego zera netto do 2040 roku. Redukcja emisji CO2 jest ważnym motorem napędowym w sektorze transportu. Bud jest teraz warzony przy użyciu 100% odnawialnej energii elektrycznej i dostarczany w pełni elektrycznie do obiektów hotelarskich w mieście Groningen”.

REKLAMA