REKLAMA

DB Easy Mile w Bad Birnbach Cz. 1

Pole testowe – autonomiczny autobus w bawarskim uzdrowisku Bad Birnbach. Deutsche Bahn po raz pierwszy wprowadza autonomiczną jazdę na drogach i do transportu publicznego – pierwsza w Niemczech autonomiczna linia autobusowa w przestrzeni publicznej.

Producent
Fot. Producent

W poniedziałek o 7 rano rozpoczyna się właśnie nowy tydzień pracy. Chociaż pociąg odjeżdża za pół godziny, ale odbiór osobisty na pasażerów już czeka – zapewnia go autonomiczny autobus elektryczny, który automatycznie odbiera innych podróżnych o podobnych – zbliżonych lokalizacyjnie punktach docelowych i dowozi ich do tego celu: na najbliższy dworzec kolejowy. Dzięki temu indywidualna mobilność bez samochodu staje się również możliwa na obszarach wiejskich. W efekcie pojawia się oferta prawie jak taksówka – przypominająca taksówkę, tylko jako oferta transportu publicznego i wobec tego proponująca niższe ceny w nim obowiązujące.
Powyższe może się wydawać niczym myślenie o muzyce przyszłości. Jednak Deutsche Bahn uruchomiła niedawno pierwszą autonomiczną usługę autobusową w Niemczech w Bawarii. Wyjaśnienie celu: wprowadzenie autonomicznej jazdy w transporcie publicznym i powiązanie jej z mobilnością na żądanie. W rozwiązaniu tym zatem autobus nie tylko sam jeździ, ale jeździ także wtedy, gdy potrzebuje tego klient!!!

REKLAMA

A wszystko zaczęło się dokładnie 25 października 2017 roku, gdy w ciszy biało-czerwony minibus przemieszczał się ulicami bawarskiego uzdrowiska Bad Birnbach. Tym samym kierowcy i piesi zaczęli się spotykać z elektrycznym autobusem, który jest nie tylko cichy i przyjazny dla środowiska. Nie ma też kierowcy, ani kierownicy, ani pedału przyspieszenia. Tylko operator, mogący interweniować w razie potrzeby, znajduje się na pokładzie, gdy pojazd przemieszcza się po drogach publicznych na 700-metrowej trasie z centrum miasta do spa. Mieszkańcy i goście Bad Birnbach mogą teraz korzystać z tej autonomicznej linii autobusowej bezpłatnie i jeździć z centrum miasta przez atrium administracji uzdrowiskowej do łaźni termalnych. Na początku transfer odbywa się co 30 minut. Minibus może przewozić do sześciu pasażerów. Dzięki wbudowanemu podnośnikowi nawet osoby na wózkach inwalidzkich lub pasażerowie z wózkami mogą łatwo wsiadać i wysiadać.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA