REKLAMA

DHL Freight i Volvo Trucks łączą siły w celu przyspieszenia procesu przechodzenia na długodystansowy transport drogowy wolny od paliw kopalnych

DHL Freight – jedna z czołowych firm świadczących usługi przewozowe w Europie – oraz Volvo Trucks podjęły współpracę ukierunkowaną na szybsze wprowadzenie w europejskim transporcie regionalnym elektrycznych ciężarówek dużej ładowności. Ta wspólna inicjatywa stanowi kolejny ważny krok we wdrażaniu rozwiązań transportowych neutralnych dla klimatu.

Jak dotąd głównym obszarem zastosowań elektrycznych ciężarówek pozostaje przewóz na mniejsze odległości, w obrębie miast oraz aglomeracji. Obecnie DHL Freight i Volvo Trucks zapoczątkowały przedsięwzięcie koncentrujące się na transporcie cięższych ładunków na dłuższych dystansach. Przedmiot tej współpracy stanowi jedyny w swoim rodzaju, pierwszy na świecie pilotażowy projekt wykorzystania w pełni elektrycznego pojazdu ciężarowego Volvo FH, tworzącego zestaw o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 60000 kg. Począwszy od marca 2021 roku pojazd taki kursuje pomiędzy dwoma terminalami magazynowymi DHL Freight, oddalonymi od siebie o około 150 km. Podczas prób Volvo i DHL zdobędą cenne doświadczenie oraz wiedzę w kwestii konfiguracji i użytkowania niezbędnej infrastruktury ładowania akumulatorów. Pozyskane dane pomogą wypracować właściwą równowagę pomiędzy długością trasy, masą ładunku i rozlokowaniem punktów ładowania w codziennych operacjach transportowych.

REKLAMA

DHL aktywnie działa razem z Volvo Trucks na rzecz redukcji swojego oddziaływania na środowisko naturalne, a zrównoważony rozwój jest integralnym elementem strategii tej firmy. Uwe Brinks, dyrektor generalny DHL Freight, mówi "Nasz cel polega na zredukowaniu do zera wszelkich emisji związanych z logistyką i w jego realizacji mamy już istotne osiągniecia: w porównaniu do poziomu z 2007 roku efektywność naszej Grupy pod względem emisji CO2 wzrosła o 35%. Jednak aby kontynuować, potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań technicznych i solidnych partnerów. Jestem przekonany, że bliska współpraca z Volvo Trucks, jedną z czołowych marek samochodów ciężarowych na świecie, pomoże nam w osiągnięciu naszych ambitnych proekologicznych celów w sektorze transportu drogowego". W tym koniecznym przechodzeniu na transport wolny od paliw kopalnych Volvo Trucks stara się zapewnić, by elektryfikacja postępowała możliwie sprawnie i bez zakłóceń. Bierze więc pod uwagę każdy aspekt elektrycznego ekosystemu, m.in. ładowanie akumulatorów, planowanie tras, konfigurację aut, obsługę serwisową i inne potrzebne wsparcie. Roger Alm, prezes podmiotu, ocenia "Branża transportowa szybko się zmienia i dla wielu naszych klientów możliwość osiągania równowagi ekologicznej stanowi istotną zaletę. Dlatego oferujemy efektywne rozwiązania transportowe umożliwiające szybsze odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz np. elektryczności. Z DHL współpracujemy od dawna. Ich rozległa wiedza w dziedzinie logistyki w skali globalnej pozwala nam analizować warunki osiągania postępów w tej transformacji technologicznej, dostosowywania jej do potrzeb i specyfiki działalności klientów".

DHL Freight aktywnie realizuje różnorodne projekty technologiczne w obszarach zrównoważonego rozwoju i odchodzenia od paliw kopalnych. W Szwecji wdrożyło specjalny, proekologiczny program dostarczania przesyłek. Klienci korzystający z tego programu uiszczają dodatkową stałą opłatę za każdą wyekspediowaną paczkę lub paletę, a wygenerowany w ten sposób przychód jest w całości inwestowany w ramach szwedzkiej sieci dostaw. Robert Zander, dyrektor generalny DHL Freight Sweden, wyjaśnia "Sektor logistyczny stoi przed ogromnym wyzwaniem, jednocześnie oferującym ogromne możliwości: dekarbonizacją transportu towarowego. Współpraca z Volvo Trucks pomaga DHL Freight odgrywać jeszcze większą rolę w procesie przechodzenia na ekologicznie zrównoważone alternatywy i jest kolejnym ważnym wyznacznikiem realizacji naszej długofalowej strategii transportu neutralnego dla klimatu".

Aktualnie w seryjnej produkcji znajdują się ciężarówki Volvo FL Electric i FE Electric, przeznaczone dla miejskiego transportu dystrybucyjnego. Niedawno DHL Supply Chain wprowadziło nowe FL Electric do eksploatacji w Londynie. To pierwszy w Wielkiej Brytanii specjalnie zbudowany, w pełni elektryczny samochód Volvo do dystrybucji towarów w mieście.

Pod koniec ubiegłego roku Volvo Trucks i Ameryce Północnej rozpoczęło sprzedaż modelu VNR Electric, zaś w tym roku w Europie zostanie zapoczątkowana sprzedaż elektrycznych ciężarówek o dużej ładowności. Roger Alm konkluduje "Podjęliśmy zobowiązanie, że najpóźniej do roku 2040 cała nasza gama samochodów ciężarowych zostanie uniezależniona od paliw kopalnych".


Fakty dotyczące projektu:

Projekt DHL–Volvo rozpoczął się w pierwszym kwartale 2021 roku jako część REEL – inicjatywy szwedzkiej agencji ds. innowacyjności Vinnova, której celem jest promocja przechodzenia na zelektryfikowany transport towarowy. Trasa przejazdu łączy dwa szwedzkie miasta: Goeteborg i Jönköping, a jej długość to 150 km w każdą stronę. Akumulatory są ładowane w bazie DHL w Jönköping oraz w Volvo Truck Center w Goeteborgu.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA