[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Daf nowe technologie Cz. 2

Ecochamps – następny krok do hybrydyzacji i hybryda w przystępnej cenie

„Ecochamps” - jest inicjatywą wspieraną przez Komisję Europejską, w ramach której 26 wiodących firm i instytucji z sektora motoryzacyjnego, z DAF Trucks na czele, współpracowało nad opracowaniem hybrydowych i elektrycznych układów napędowych. Układy te miały być wydajne, kompaktowe, lekkie, wytrzymałe, a przede wszystkim rentowne dla użytkowników.

Fot. Producent

Aby zrealizować cele tego projektu dotyczące kosztów, hybrydowy model XF Ecochamps Innovation wyposażono w podzespoły stosowane w sektorze hybrydowych aut osobowych. Przykład stanowi silnik elektryczny o mocy 90 kW, zasadniczo będący rodzajem silnika stosowanego w tych samochodach i pozwalający wykorzystać oszczędność skali, ogniwa akumulatora i konwerter DC/DC. Ten ostatni zastępuje konwencjonalny alternator, umożliwiając zmianę napięcia znamionowego 300 V akumulatora wysokiego napięcia do standardowych 24 V.

Pojazd ten zaopatrzono też w napędzaną elektrycznie sprężarkę powietrza i napędzaną elektrycznie pompę wspomagania układu kierowniczego, które są bardzo wydajne i ciche. Dynamiczny rozwój tych rozwiązań umożliwia odłączenie napędu tych komponentów od silnika wysokoprężnego podczas jazdy na autostradzie.

REKLAMA

Następna zaleta polega na tym, że Ecochamps wykorzystuje energię z regeneracji i ciepła resztkowego spalin – energię z hamowania hamulcem silnikowym i energię wygenerowaną z ciepła gazów wydechowych do zwiększenia energii w akumulatorach. System ten bazuje na energii oczyszczonych spalin – w układzie zamkniętym – do napędzania turbiny, która z kolei generuje energię do ładowania akumulatora. Do tego dochodzą imponujące usprawnienia w zakresie wydajności. EcoChamps opracowano mianowicie głównie z myślą o zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji CO2 w przejazdach długodystansowych, gdyż wykorzystuje się tutaj zwiększony poziom elektryfikacji pojazdu dla redukcji zapotrzebowania na energię silnika wysokoprężnego w szerokim zakresie warunków roboczych, co skutkuje wzrostem oszczędności paliwa o 4 do 5%. W takim układzie pojazd Ecochamps otrzymał następujące funkcje:

 • zaawansowane opcje wyłączania silnika „Engine Off” oraz swobodnego toczenia się EcoRoll;
 • pełny napęd elektryczny przy obciążeniu częściowym;
 • odzysk energii hamowania;
 • program „start-stop”;
 • ładowanie zewnętrzne;
 • funkcjonalność tzw. hotelu.

Ogólnie zatem za wyróżniki Ecochamps trzeba uznać: koncentrację na optymalizacji kosztowej ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej z napędem hybrydowym, wykorzystanie komponentów z aut osobowych oraz układ włącznie z systemem odzysku traconego ciepła. Podstawowe założenia prezentują się następująco:

 • redukcja kosztów napędów hybrydowych;
 • standaryzacja elektrycznych komponentów hybryd do ciężkich zastosowań;
 • wykorzystanie technologii i know-how aut osobowych w ciężkich zastosowaniach transportowych.

Szczegółowe cele to zaś:

 • 20-procentowa poprawa efektywności zespołu napędowego – w porównaniu z najlepszym pojazdem w 2014 roku;
 • maksymalny poziom wzrostu kosztów nieprzekraczający 10% – w porównaniu z wariantem konwencjonalnym;
 • 5-procentowa redukcja masy hybrydy – w stosunku do hybrydy Convenient.

Dzięki ciężarówkom Convenient i Ecochamps DAF opracował rozwiązania odpowiadające potrzebom zmniejszania emisji CO2 w dalekodystansowym transporcie oraz potrzebom poprawy lokalnej jakości powietrza, w szczególności na obszarach miejskich. Technologia hybrydowa będzie w przyszłości jedną z wybranych przez koncern dróg dla zrealizowania obu tych potrzeb. Technologia ta, wraz z kilkoma ekscytującymi programami rozwoju układów elektrycznych, znajdujących się teraz w trakcie opracowania, stanie się jednym z obszarów zainteresowania na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Co więcej, firma liczy na możliwość przedstawienia jeszcze większej liczby rozwiązań w tym dynamicznym obszarze rozwoju technologii.

Wszystkie części artykułu:

DAF nowe technologie Cz. 1
DAF nowe technologie Cz. 2 - aktualnie czytasz
DAF nowe technologie Cz. 3
DAF nowe technologie Cz. 4

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij