Daimler Buses rewolucjonizuje obrót serwisowy częściami zamiennymi: w przyszłości firmy eksploatujące autobusy/autokary turystyczne oraz partnerzy serwisowi będą mogli samodzielnie wytwarzać części zamienne za pomocą druku 3D

Cyfrowy magazyn części zamiennych do autobusów/autokarów turystycznych Mercedes-Benz i Setra – od czerwca 2022 roku. oprócz samych części zamiennych, można nabyć licencje na ich drukowanie w formacie 3D. Nowy sklep z licencją druku 3D Omniplus to pionier w branży motoryzacyjnej.

Daimler Buses Producent

Właściciele autobusów/autokarów turystycznych Mercedes-Benz i Setra wkrótce będą mogli szybko i tanio produkować liczne części zamienne we własnych „zakładach”. Wszystko, czego potrzebują, to certyfikowana drukarka 3D, jednorazowy proces rejestracji oraz licencja na wymaganą część w żądanej ilości, aby stworzyć własną „fabrykę mini części” firmy autobusowej. Dzięki nowemu zarządzaniu licencjami na części zamienne, marka serwisowa Omniplus koncernu Daimler Buses wytycza kurs dla całej branży motoryzacyjnej.

REKLAMA

Nowy sklep z licencją druku 3D Omniplus: pionier w branży motoryzacyjnej

Autobusy i autokary turystyczne muszą jechać dalej, a szybka dostępność części zamiennych utrzyma floty w ruchu. Właśnie dlatego – dzięki swojej marce serwisowej Omniplus – Daimler Buses rewolucjonizuje serwis części zamiennych: bez skomplikowanego procesu zamawiania, bez potrzeby wysyłki, bez czasu oczekiwania, ale zamiast tego elastyczna, całodobowa dostawa części zamiennych z wewnątrz danego podmiotu przewozowego. To wszystko stało się możliwe dzięki nowemu sklepowi z licencjami druku 3D firmy Omniplus. Od czerwca 2022 roku ponad 100 części z ponad 1500 różnych komponentów do druku 3D będzie dostępnych jako pierwsze licencje z magazynu cyfrowego. Dodatkowe części zamienne będą dostępne jako licencje cyfrowe. Usługa jest podobna do usług przesyłania strumieniowego lub bibliotek multimediów, w których kolekcje nagrań i stałe godziny antenowe należą już do przeszłości, a każdy może cieszyć się swoim programem lub ulubioną muzyką w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. By uzyskać dostęp do tej usługi, przedsiębiorstwa autobusowe/autokarowe muszą przeprowadzić jednorazowy proces rejestracji w sklepie internetowym z licencją druku 3D za pomocą swoich drukarek 3D. W sklepie klientom są wyświetlane tylko te części, które są dostępne lub kompatybilne z ich własną drukarką. Premiera odbyła się wspólnie z producentem przemysłowych drukarek 3D „Farsoon Technologies”. Kolejni dostawcy drukarek 3D będą stopniowo dodawani w miarę upływu czasu. Następnie klienci kupują zaszyfrowaną licencję na drukowanie 3D na komponent, którego aktualnie potrzebują, w żądanej ilości i mogą go wydrukować we własnym przedsiębiorstwie. Po pomyślnym wydrukowaniu części składowej odpowiednia licencja wygasa bez zapisania danych. Alternatywnie klienci mogą poinformować najbliższego partnera serwisowego Omniplus o swoich wymaganiach. Ten ostatni może następnie nabyć odpowiednią licencję i zająć się drukowaniem. W celu zapewnienia ochrony danych podczas całego procesu i utrzymywania zamówionej ilości stosuje się technologię szyfrowania „Wibu Systems”. Dzięki danym i indywidualnym instrukcjom co do budowy cyfrowy bliźniak w cyfrowym magazynie i dostarczanie zaszyfrowanych licencji na drukowanie 3D umożliwiają najszybsze udostępnianie części zamiennych na całym świecie i dokładnie tam, gdzie są one aktualnie potrzebne. Korzyści należą do oczywistych: szybsza dostępność części, krótsze łańcuchy dostaw oraz oszczędność kosztów.

Cyfrowy magazyn części zamiennych do autobusów/autokarów turystycznych Mercedes-Benz i Setra

Daimler Buses jest pionierem w całej branży motoryzacyjnej w zakresie przemysłowego druku 3D. Od 2016 roku koncentruje się na potencjale technologii produkcji cyfrowej. W międzyczasie marka serwisowa Omniplus wyznaczyła około 40 000 części zamiennych do autobusów/autokarów turystycznych marek Mercedes-Benz i Setra jako nadających się do druku 3D. Początkowo Omniplus koncentruje się na ponad 7000 części, które mają być stopniowo digitalizowane. W ten sposób powstanie rodzaj cyfrowej hurtowni, z czasem stale rozbudowywanej. Usługa ta obejmuje zarówno regularnie potrzebne części zamienne, jak i rzadko niezbędne części na specjalne życzenie klientów. Wirtualny magazyn stanowi podstawę do zarządzania licencjami druku 3D, co dodatkowo zoptymalizuje szybką dostępność części zamiennych.

REKLAMA