REKLAMA

Daimler – Mercedes-Benz - Nowy Arocs Bauma 2019 Cz.4

Nowy Arocs do przewozów specjalizowanych i specjalnych to premierowa flagowa propozycja Mercedes-Benz Trucks do obsługi ruchu budowlanego. Dzięki niemu ruch ten również wkracza w erę cyfrową, gdyż jego innowacje odzwierciedlają trend w kierunku powiększonych cyfryzacji i usieciowenia.

Producent
Fot. Producent

Przy tym nowy kokpit multimedialny jest intuicyjnie obsługiwany. Jego podstawowy kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości za pomocą prędkościomierza, obrotomierza i wskaźnika poziomu paliwa zastępuje tradycyjny zestaw wskaźników, dając jasny przegląd wszystkich istotnych warunków jazdy i eksploatacji. Oprócz głównego wyświetlacza ekran dotykowy zastępuje także zwykłe pole przełącznika. Ekran dotykowy pozwala kierowcy wygodnie korzystać z szerokiego zakresu funkcji, służących przykładowo do obsługi wywrotki lub betoniarki. Ponadto w dowolnym momencie może on uzyskać informacje o warunkach pojazdu, takich jak ciśnienie w oponach.

Co więcej, nowy Arocs oferuje cyfrowe rozwiązania użyteczne w branży budowlanej. Przede wszystkim stał się teraz jeszcze przyjaźniejszy w zabudowie, pozwalając na nowoczesną obsługę różnych funkcji zabudowy na ekranie dotykowym Multimedia Cockpit. Na ekranie tym można zintegrować m.in. poszczególne, niezwiązane z bezpieczeństwem funkcje obsługi nadwozi. Urządzenie to dostosowano do szerokiej gamy zabudów, co oznacza możliwość indywidualnego konfigurowania przełączników i wskaźników – wyświetlacze Multimedia Cockpit, umożliwiające podłączenie kamer, wizualizują funkcje zabudowy, a wirtualne przełączniki służą jako uzupełniające elementy obsługowe. Powyższe daje szereg korzyści zarówno producentom nadwozi, jak i kierowcom oraz przedsiębiorcom transportowym.

REKLAMA

Kompletacyjnie Multimedia Cockpit, składający się z dwóch cyfrowych wyświetlaczy, zastępuje klasyczną zintegrowaną tablicę wskaźników oraz stanowi uzupełnienie pola przełączników na tablicy rozdzielczej. Główny kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, umieszczony za kierownicą, czytelnie i przejrzyście wizualizuje wszelkie informacje o pojeździe oraz o jego stanach roboczych i parametrach jazdy. O pracy zabudowy lub osprzętu symbolicznie informują lampki kontrolne na głównym wyświetlaczu. Dodatkowo są tu dostępne ostrzeżenia dla kierowcy w formie wyskakujących okienek oraz można skonfigurować do dziesięciu komunikatów. Wyskakujące okienka zawierają symbol i krótki tekst informacyjny. Możliwe są przykładowo komunikaty o następującej treści: „Usterka przekładni w zabudowie”, „Usterka sprzęgu przyczepowego”, „Za wysoka temperatura oleju w zabudowie” albo „Konieczność przeglądu zabudowy”.

Drugi wyświetlacz Multimedia Cockpit z ekranem dotykowym zlokalizowano na tablicy rozdzielczej. Tutaj komfortowej integracji niezwiązanych z bezpieczeństwem funkcji zabudowy służy nawet osiem wybieranych indywidualnie wirtualnych przełączników. Odpowiednie symbole da się dobierać spośród ponad 130 oferowanych wzorów. Ponadto nadal istnieje możliwość umieszczenia klasycznych przełączników w polu obsługowym znajdującym się bezpośrednio pod wyświetlaczem dodatkowym. Jeśli liczba dostępnych gniazd staje się niewystarczająca, w wyposażeniu opcyjnym można zamówić dodatkowe pole obsługowe w uchwycie na napoje.

Do tego indywidualne konfigurowanie kontrolek zabudowy nie wymaga wysiłku, co wynika z kolejnej zalety integracji technicznej w Multimedia Cockpit – aby skonfigurować symbole wymagane przez wytwórcę zabudowy, nie trzeba już demontować zintegrowanej tablicy wskaźników. Autoryzowany serwis może łatwo pobrać symbole z biblioteki auta za pomocą systemu XENTRY-Diagnose. W zależności od potrzeb do prezentacji na wyświetlaczu głównym Multimedia Cockpit można wybrać nawet pięć lampek kontrolnych, które będą sygnalizowały status zabudowy – przykładowo pokażą czy włączone są jej reflektory albo wysunięte podpory żurawia.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA