REKLAMA

Daimler Truck AG i Volvo Group zakończyły tworzenie joint venture w dziedzinie ogniw paliwowych: cellcentric

W dniu 1 marca 2021 roku Daimler Truck AG i Volvo Group ostatecznie sfinalizowały transakcję mającą na celu utworzenie wcześniej ogłoszonego joint venture w dziedzinie ogniw paliwowych.

Merceds & Volvo Producent

Za około 0,6 miliarda EUR bezgotówkowo i za aktywa bez zadłużenia Grupa Volvo nabyła 50 procent udziałów w istniejącej firmie Daimler Truck Fuel Cell GmbH & Co. KG. Ambicją partnerów jest uczynienie z nowej spółki joint venture wiodącego światowego wytwórcy ogniw paliwowych, a tym samym pomoc światu w zrobieniu do 2050 roku ważnego kroku w kierunku transportu neutralnego dla klimatu i zrównoważonego. Jednocześnie Daimler Truck AG i Volvo Group zgodziły się zmienić nazwę podmiotu na cellcentric GmbH & Co. KG.

REKLAMA

Jako główny przedmiot swoich zainteresowania spółka joint venture będzie rozwijać, produkować i komercjalizować systemy ogniw paliwowych do użytku w ciężkich samochodach ciężarowych. Poza tym powstające ogniwa trafią do innych zastosowań. Kluczowym celem Daimler Truck AG i Volvo Group jest też za około trzy lata rozpoczęcie przez klientów testów ciężarówek z ogniwami paliwowymi i w drugiej połowie bieżącego dziesięciolecia uruchomienie produkcji seryjnej ogniw. W nowo powołanej spółce Volvo Group i Daimler Truck AG posiadają równe udziały, ale nadal pozostają konkurentami we wszystkich innych obszarach, takich jak technologia pojazdów oraz integracja ogniw paliwowych w samochodach ciężarowych.

W listopadzie 2020 roku Volvo Group i Daimler Truck AG podpisały wiążącą umowę o wspólnym przedsięwzięciu. Wstępna niewiążąca umowa została podpisana już w kwietniu tego samego roku.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA