REKLAMA

Dostawcze nowości MAN-a Cz. 1

Przy okazji wrześniowych targów IAA MAN poszerza paletę odmian dostępnych w swojej najlżejszej rodzinie TGE. Odmiany te przygotowano w odpowiedzi na potrzeby rynku, a dotyczą one różnych sfer zastosowania i możliwego wykorzystania. Wśród tych nowości znalazły się bowiem warianty: o podwyższonej dopuszczalnej masie całkowitej, uterenowiony oraz zelektryfikowany - pełni elektryczny.

Producent
Fot. Producent

Warianty o podwyższonej dopuszczalnej masie całkowitej to TGE 6.180 i TGE 6.100. Stanowią one rozszerzenie oferty lekkich aut dostawczych pod względem wagowym. Przy czym ich dopuszczalna masa całkowita nie wzrosła wcale do 6000 kg, co sugeruje oznaczenie, a jedynie o 500 kg, z dotychczas największej wartości 5000 kg. W rezultacie dopuszczalna masa całkowita równa się 5500 kg. Tę wyższą dopuszczalną masę całkowitą uzyskano na bazie wydania 5-tonowego dzięki technicznym modyfikacjom systemu hamulcowego oraz podwozia. 5,5-tonowe typy wyposażono we wzmocnione resory piórowe na tylnej osi, zapewniające wzrost dopuszczalnego nacisku na oś do 4000 kg. Do tego dochodzą mocne, wentylowane, 17-calowe hamulce tarczowe na obu osiach. Widoczne zmiany techniczne polegają zaś na tym, że zainstalowano większe koła, wskutek czego potrzebne okazało się założenie innego ogumienia – 205/70 R17 C 115/113 (HH2). Przy tym – co niezwykle ważne z użytkowego punktu widzenia – większa dopuszczalna masa całkowita niemal w zupełności przekłada się podniesienie dostępnej ładowności – cięższe wersje ważą zaledwie o 20 kg więcej. Tym samym cechują się ładownością o 480 kg wyższą niż w przypadku 5-tonowych odpowiedników.

REKLAMA

Dzięki wzrostowi dopuszczalnej masy całkowitej i ładowności TGE 6.100 i 6.180 idealnie nadają się do roli transporterów do przemieszczania cięższych ładunków czy występowania w roli bazy dla cięższych zabudów. Kwestia w pierwszym rzędzie dotyczy tu klientów przykładowo korzystających z furgonów z mobilnymi warsztatami, straży pożarnej czy sektorów budowlanego, energetycznego, remontowego i komunalnego. W przypadku tych ostatnich możliwy staje się przykładowo montaż wywrotek o większej ładowności czy wywrotek uzupełnionych o zakabinowy żuraw, hakowego systemu załadowczego do kontenerów o wyższej masie, podnośników o wyższym wysięgu czy śmieciarek o nieco większej pojemności. Ponadto 5,5-tonowe TGE są dostępne w długościach i wykonaniach fabrycznych jak kompletacje 5-tonowe.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA