REKLAMA

Duński Lidl wprowadza ciężarówki Scanii na biogaz Cz.2

Sieć sklepów spożywczych Lidl uruchomiła w aglomeracji kopenhaskiej dwie ciężarówki Scania na biogaz w celu zmniejszenia wpływu dystrybucji artykułów spożywczych na klimat i środowisko.

Producent

Wyposażone na przyszłość

DMT Transport i Søholt Transport jednogłośnie wyjaśniają, że podjęły wyzwanie Lidla w zakresie klimatu i środowiska, wskutek czego muszą być lepiej wyposażone, by spełniać przyszłe wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju w dystrybucji. Mehmet wyjaśnia „Mamy już wiele ciągników Scania z silnikami wysokoprężnymi Euro 6, gwarantującymi szybkie dostawy do Lidl w Zelandii i aglomeracji kopenhaskiej. One są takie oszczędne i przyjazne dla środowiska, jak to dziś możliwe w przypadku oleju napędowego, ale biogaz jest dla nas nowy. Jesteśmy jednak przekonani, że możemy wyciągnąć trochę wartości, nabyć doświadczanie bycia w czołówce ochrony klimatu”. I dodaje „Mamy dobre doświadczenia z naszymi „zwykłymi” ciągnikami Scania, i upewniamy się, że nasza nowa gazowa ciężarówka Scania również spełni nasze wymagania i oczekiwania na minimalną emisję CO2, dobre zużycie paliwa oraz wysoką niezawodność”. Jesper Frandsen z Søholt Transport też czeka na dołączenie do wykonywania zadań dystrybucyjnych artykułów spożywczych Lidl za pomocą nowej ciężarówki Scania na biogaz. Mówi „Mamy około 30 ciężarówek, z których zdecydowana większość pracuje dla Lidla zarówno w Jutlandii, jak i w Zelandii. Mamy już nieco starszą ciężarówkę na gaz, i jesteśmy przekonani, że nowa Scania może działać jeszcze lepiej. Scania ma już duże doświadczenie w projektowaniu i produkcji własnych silników gazowych, więc czujemy się z tym dobrze. Zawarliśmy pełną umowę serwisową i naprawczą ze Scania na cały pojazd wraz z oponami, abyśmy znali dokładne koszty operacyjne. Okres umowy zapewnia bezpieczeństwo, zatem nie mieliśmy żadnych obaw związanych z przystąpieniem do projektu biogazowego Lidla”. Przy tym stwierdza „Wskutek wczesnego wyjścia z biogazem i paliwami kriogenicznymi w celu redukcji emisji CO2 zdobywamy cenne doświadczenie w obsłudze nowej, zrównoważonej technologi. Jestem przekonany, że przyniesie nam to korzyść później, kiedy sprzęt naprawdę osiągnie jeszcze wyższy poziom zielonego przejścia”.

REKLAMA

Ponad 100-procentowa redukcja emisji CO2

Wykorzystując biogaz zamiast gazu ziemnego da się uzyskać jeszcze wyższy poziom redukcji emisji CO2 – w zależności od surowców i metody produkcji wdrożenie biogazu może powodować redukcję emisji CO2 o ponad 100%. Powyższe występuje, gdyż jeśli biogaz jest wytwarzany z odpadów rolniczych potem stosowanych do nawożenia pól, w ten sposób zapobiega się uwalnianiu metanu. Metan uszkadza zaś atmosferę 25 razy bardziej niż CO2, a poprzez jego konwersję na biogaz i użycie przykładowo w sektorze transportu zamiast w rolnictwie, unika się zarówno emisji tego metanu, jak i emisji do atmosfery CO2 ze spalania oleju napędowego.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA