REKLAMA

Dwie Scanie z podnośnikiem ratowniczym Bronto Skylift dla regionu bezpieczeństwa Kennemerland

Region Bezpieczeństwa Kennemerland (VRK) jest jedną z 25 takich struktur w Holandii i działa w imieniu 10 gmin o łącznej liczbie około 500 000 mieszkańców. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa oraz aby móc szybko i odpowiednio działać, zakupił dwa nowe podnośniki ratownicze. Z Tata Steel, kanałem Morza Północnego oraz lotniskiem Schiphol na swoim terenie Region Bezpieczeństwa Kennemerland zalicza się bowiem do jednych z najbardziej ryzykownych obszarów w kraju.

Producent

Po przeprowadzeniu publicznej procedury przetargowej i dokładnej analizie różnych ofert, najlepsza okazała się koncepcja podwozia Scania z zabudową – podnośnikiem Bronto Skylift, oferowana przez Kenbri Fire Fighting. Scania Nederland dostarczyła oba podwozia do fińskiego Bronto Skylift, który zabudował na nich podnośnik koszowy. Kenbri Fire Fighting, będący główną stroną i wykonawcą tego przetargu, dostarcza części do straży pożarnej zgodnie z wymogami VRK.

REKLAMA

Dwa przekazane podnośniki koszowe znajdują się na stanowiskach Hoofddorp i Velsen.

Samochodową bazę stanowi 3-osiowe, szosowe podwozie Scania P410 B6X2 * 4NA z tylną osią z pojedynczym ogumieniem, skręcaną przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych. Do napędu służy silnik o mocy maksymalnej 410 KM, wykonany w technologi tylko SCR Euro 6. Współpracuje z nim w pełni automatyczna skrzynia biegów Allison z przemiennikiem momentu obrotowego i zwalniaczem, co zapewnia niezbędny wzrost momentu obrotowego i przyspieszenie. Systemy bezpieczeństwa, takie jak ESP, kontrola trakcji, system hamowania awaryjnego AEB i ostrzeżenie o opuszczeniu pasa ruchu LDW, pomagają kierowcy szybko i bezpiecznie dojechać do zdarzenia. Do tego przestronna kabina długa sypialna Scania P z niskim dachem gwarantuje komfortowe warunki pracy, gdyż cechują ją m.in. niskie wejście, automatyczna klimatyzacja oraz przestrzeń do przechowywania. Wszystko po to, aby środowisko pracy kierowcy, nawet w stresujących warunkach, było jak najbardziej przyjemne.

Strażacki podnośnik ratowniczy to Bronto Skylift F 32 RPX o wysokości roboczej 32 m, wysięgu poziomym 26 m, rozstawie podpór maksymalnie 5,40 m. Maksymalne obciążenie kosza ratowniczego może dochodzić do 500 kg lub 5 osób. System operacyjny to Bronto 5+ z ekranami dotykowymi. Ponadto stała linia gaśnicza od podwozia do kosza oraz zdalnie sterowane działko wodno-pianowe w koszu mogą maksymalnie podawać do 3800 l wody na minutę. Do kosza doprowadzono też stałą linię powietrza z buforem na obrotowej wieży. Generator 6,5 kVA na wieży obrotowej ze złączem 230 V w koszu zapewnia oświetlenie i zasilanie innych urządzeń o dużej mocy. Poza tym kamera z zoomem i kamera termowizyjna są obsługiwane z kosza i z głównej pozycji roboczej. Inne pozycje w koszu to stały schowek, hydrauliczna wciągarka pasażerska i drabinka ratunkowa.

Pojazd wyróżniają: długość 9125 mm, wysokość 3600 mm, szerokość 2550 mm i masa całkowita około 23000 kg.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA