REKLAMA

Dzięki usługom cyfrowym Volvo 1600 przejazdów ciężarówek mniej dla NCC w Göteborgu

NCC przetestowała usługę cyfrową, która w ciągu pierwszego roku swojego wdrożenia w projekcie szwedzkiej administracji transportu Västlänken, w ramach podprojektu Centralen, zaowocowała o 1600 mniejszą liczbą jazd ciężarówek do i z przedsięwzięcia realizowanego w centrum Göteborga.

Volvo NCC Producent

Test, który odbył się we współpracy z Volvo Trucks i Volvo Construction Equipment w celu usprawnienia załadunku i usuwania urobków, zaowocował redukcją zarówno emisji dwutlenku węgla, jak i poziomu hałasu. Według NCC, w ciągu pierwszego roku usługa cyfrowa doprowadziła do około 1600 mniej jazd ciężarówek w centrum Göteborga.

Na podetapie roboczym NCC Centralen, przy realizacji projektu we współpracy z Västlänken – Szwedzką Administracją Transportową, zostanie przewiezionych ponad dwa miliony ton urobku. Łącząc na skalę cyfrową w zakresie wspólnej usługi cyfrowej koparki i ciężarówki, pracujące przy przewozie gliny, ziemi i urobku, można maksymalnie wykorzystać ładowność dla każdego przewozu wykonywanego przy tym projekcie budowlanym. Oznacza to również, że wzrasta bezpieczeństwo w miejscu pracy, gdyż komunikacja może się odbywać cyfrowo, zamiast wysiadania z kabiny i chodzenia do koparki lub ciężarówki i z powrotem. Środowisko pracy będzie lepsze i bezpieczniejsze zarówno dla kierowców ciężarówek, operatorów koparek, jak i pracowników produkcyjnych.

REKLAMA

Johan Nyström, kierownik produkcji w NCC Infrastructur, ocenia „Do tej pory udało się nam zmniejszyć ruch do i z projektu o 11 procent, co w ciągu pierwszego roku, w którym korzystaliśmy z usługi, odpowiada około 1600 mniej jazd samochodowych w centrum Göteborga. Naprawdę fajnie jest zobaczyć, jak dobrze działała usługa i jakie korzyści przyniosła miastu i projektowi”

Wykorzystywana w projekcie usługa efektywnego rozładunku w ciężarówkach i koparkach została opracowana przez Volvo Trucks i Volvo Construction Equipment w kooperacji z NCC. Koparki Volvo zaopatrzono w cyfrowe wagi, w sposób ciągły przekazujące informacje do systemu. Cel polega na optymalnym załadowaniu ciężarówki – nie za dużo i nie za mało. Po załadunku koparki cyfrowo informują ciężarówkę, jaki materiał został załadowany, jaka jest masa ładunku i gdzie ładunek ma zostać przemieszczony. Istnieje osiem czynnych wysypisk śmieci i ważne pozostaje, aby na właściwe wysypisko móc kierować ciężarówki z ładunkami niebezpiecznymi dla środowiska. Laura Stavby, kierownik tego projektu w Volvo Trucks, mówi „Usługi połączone mają ogromne znaczenie dla redukcji wpływu na środowisko i zwiększenia produktywności. Skuteczny rozładunek jest tego dobrym przykładem. Dzięki ścisłej współpracy z NCC mogliśmy wyciągnąć wiele wniosków, które umożliwiają nam dalszy rozwój usługi oraz naszego sposobu pracy. Obie nasze firmy mają duże ambicje środowiskowe, a współpraca wiele znaczy dla obu stron. Cieszymy się, że znacznie zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla i poziom hałasu dla wszystkich mieszkańców Göteborga”

Usługa stanowi wynik kilkuletniej współpracy między NCC, Volvo Trucks, Volvo Construction Equipment i innymi zaangażowanymi podmiotami, co jawi się jako dobry przykład tego, jak ścisła współpraca od samego początku projektu może tworzyć wielką wartość. Lars-Ola Sjöström, odpowiedzialny za rozwój usług w Volvo Construction Equipment, mówi „Podstawą całej pracy projektowej było zrozumienie procesu klienta i jego wyzwań. Dzięki temu zrozumieniu stworzyliśmy rozwiązanie, które stało się opłacalne dla naszych klientów, naszego społeczeństwa i dla nas w Volvo Group. Stało się to możliwe dzięki ścisłej współpracy z NCC, ale także dzięki międzyfunkcyjnej współpracy w ramach AB Volvo”.

Efektywny załadunek został również finalistą nagrody „Zrównoważony projekt roku” w konkursie CIO Awards. Johan Nyström podsumowuje „To bardzo inspirujące, że nasza praca jest zauważana też poza naszą branżą i pokazuje, jak współpraca między różnymi typami graczy może napędzać rozwój i tworzyć usługi, przyczyniające się do zrównoważonego społeczeństwa”.

Fakty o NCC: NCC to jedna z wiodących firm budowlanych w Skandynawii. Jako ekspert w prowadzeniu złożonych procesów budowlanych, stoi za stymulowaniem budownictwa mającego pozytywny wpływ na klientów i rozwój całego społeczeństwa. Przedmiot działalności obejmuje projekty deweloperskie, budowlane i infrastrukturalne oraz produkcję asfaltu i materiałów kamiennych. W 2019 roku sprzedaż NCC wyniosła 58 miliardów SEK, a zatrudnienie 15500 pracowników. Akcje NCC są notowane na giełdzie Nasdaq Stockholm.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA