Elektromobilność miejska we Florencji dostarczana przez Renault Trucks

Po Paryżu, Lyonie i Barcelonie zbiórka odpadów we Florencji jest teraz prowadzona przez całkowicie elektryczną ciężarówkę Renault Trucks! Włoska firma Gorent S.p.A. właśnie odebrała bowiem 26-tonowe D Wide Z.E. do zbiórki odpadów w stolicy Toskanii. To pierwszy pojazd elektryczny Renault Trucks używany we Włoszech.

Elektromobilność miejska we Florencji dostarczana przez Renault Trucks Producent

Jako jeden z pionierów w dziedzinie e-mobilności, francuski koncern wspiera transformację energetyczną w europejskich miastach. Po Paryżu, Lyonie i Barcelonie właśnie dostarczył do Florencji jedną ze swoich całkowicie elektrycznych ciężarówek w celu zbiórki bez emisji odpadów w tym mieście.

REKLAMA

Florencja – zrównoważone miasto

Florencja toruje drogę w transformacji energetycznej i w ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła zanieczyszczenie powietrza o 20%, przy czym poziom dwutlenku azotu spada zarówno w centrum miasta, jak i na przedmieściach. Rada miasta, pod przewodnictwem burmistrza Dario Nardelliego, uczyniła z ochrony środowiska priorytet, wprowadzając linie tramwajowe, nowe ścieżki rowerowe, systemy wypożyczania samochodów i rowerów oraz setki stacji ładowania aut elektrycznych, taksówek i autobusów. Dlatego naturalne jest, że stolica Toskanii z entuzjazmem przyjęła swoją pierwszą elektryczną ciężarówkę do zbiórki odpadów. Dario Nardella uważa kwestię ochrony środowiska za najwyższy priorytet, stwierdzając „Florencja rozpoczęła swoją zieloną rewolucję. Pojawienie się tego pojazdu Renault Trucks zbiega się z naszą determinacją, aby zwiększyć mobilność elektryczną w centrum miasta w celu poprawy jakości powietrza i redukcji zanieczyszczenia hałasem, a docelowo pomocy w zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego”.

W przypadku odpadów miasto dąży do wdrożenia planu gospodarowania opartego na ograniczeniu zużycia i maksymalnym wykorzystaniu materiałów odpadowych. W dłuższej perspektywie Dario Nardella wyobraża sobie nawet wprowadzenie elastycznego i „wrażliwego” systemu, mogącego całkowicie wyeliminować odpady z miasta (245 000 ton rocznie), poprzez spożytkowanie ich do produkcji energii potrzebnej do zasilania transportu publicznego. „Droga, którą dzisiaj obieramy, jest właściwa. Jest jeszcze droga do przebycia, ale miasto Florencja pozostaje zdeterminowane, by iść naprzód w tym kierunku” – powiedział burmistrz.

Ciężarówki, które nie emitują substancji szkodliwych i hałasu

Gorent S.p.A., specjalista w wynajmie pojazdów do sprzątania miejskiego, to pierwszy włoski klient Renault Trucks, który zakupił w pełni elektryczną ciężarówkę. Ten D Wide Z.E., podczas pracy nieemitujący zanieczyszczeń powietrza ani hałasu, będzie służył do zbiórki odpadów z gospodarstw domowych we Florencji, z największym poszanowaniem jakości życia lokalnych mieszkańców. Będzie też mógł działać niezależnie od wszelkich ograniczeń ruchu wprowadzonych przez radę miejską. Furio Fabbri, dyrektor generalny Gorent S.p.A., jest przekonany o konieczności przejścia na energię elektryczną „Koncentrujemy nasze wysiłki na zmniejszeniu emisji CO2 i dokonywaniu praktycznych wyborów, aby to osiągnąć. Jednym z tych wyborów jest zakup tego całkowicie elektrycznego pojazdu Renault Trucks”. Firma postawiła sobie także za zadanie podnoszenie świadomości społecznej oraz promowanie mobilności elektrycznej i korzyści z niej wynikających. Impreza zatytułowana „Posprzątaj nasz plac” przez całe lato będzie gościć na kultowych placach największych włoskich miast, gdzie D Wide Z.E. pojawi się obok lekkich pojazdów elektrycznych we flocie Gorent.

Pierre Sirolli, dyrektor zarządzający Renault Trucks Italy , powiedział z entuzjazmem „Włoskie firmy i władze miast szykują się do transformacji energetycznej, a ta współpraca stanowi tego wyraźny sygnał. Zmiany są w toku, a Renault Trucks jest gotowe sprostać potrzebom firm chcących we Włoszech przejść transformację energetyczną”.

Do 2025 roku Renault Trucks zamierza osiągnąć 10% wolumenu sprzedaży pojazdów elektrycznych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA