REKLAMA

GAZ – pełna paleta pojazdów na wystawie COMTRANS 2019 Cz.1

Na odbywających się w dniach od 3 do 7 września na terenie Crocus Expo w Moskwie targach motoryzacyjnych COMTRANS 2019 GAZ zaprezentował całą gamę nowych modeli lekkich aut dostawczych, średniotonażowych ciężarówek oraz autobusów i jednostek napędowych.

Rolę głównego premierowego eksponatu pełnił lekki model dostawczy GAZelle NN, opracowany przez inżynierów z Zakładów Samochodowych w Gorky z okazji 25-lecia oferowania typoszeregu GAZelle. Inne nowości to SUV towarowy Sadko NEXT, napędzany dwoma rodzajami gazu ziemnego GAZon NEXT 10 oraz zmodernizowany Sable 4x4. Asortyment autobusów firmy reprezentowały z kolei nowy niskopodłogowy minibus, wariant elektryczny, nowy typ miejski Vector NEXT i minibus GAZelle NEXT 4.6 CNG. Na stoisku pokazano również silnik wysokoprężny spełniający normę środowiskową Euro-6 oraz oparte na rodzinie YaMZ-530 silniki gazowe Euro-5.

Vadim Sorokin, prezes grupy GAZ, ocenił: „Na wystawie COMTRANS prezentujemy 10 nowych modeli pojazdów użytkowych i autobusów. Wszystkie spełniają perspektywiczne wymagania, określające dziś rozwój globalnego przemysłu pojazdów użytkowych. Jest to technika wykorzystująca inteligentne systemy wspomagające kierowcę, która już nie tylko stanowi narzędzie w rękach kierowcy, ale i staje się partnerem, asystentem, analizującym sytuację na drodze i współpracującym z kierowcą. Jest to niskopodłogowy transport pasażerski, który uwzględnia wszystkie wymogi „dostępnego środowiska” dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to wysoce ekologiczne rozwiązania transportu elektrycznego i pojazdy zasilane gazem ziemnym. Są to nowoczesne SUV-y do pracy i podróży. Wprowadzając innowacje i obiecujące rozwiązania techniczne, zachowujemy w naszych projektach te cechy marki GAZ, dzięki którym była ona, jest i będzie najbardziej popularna i pożądana w kraju: niski koszt posiadania, wytrzymałość oraz maksymalną funkcjonalność”.

REKLAMA

Lekkie auto dostawcze nowej generacji „GAZelle NN” zawiera ponad 30 systemów wspomagania kierowcy. Są to m.in.: 5 kamer, 8 czujników ultradźwiękowych, 3 radary do zapewniania widoczności w zakresie 360º, funkcja kontroli stref „martwych” oraz odczytywanie informacji o znakach drogowych, sygnałach drogowych, warunkach pogodowych i poziomie oświetlenia. Dane te, przetwarzane przez elektroniczny „mózg” - zintegrowany system pokładowy, stają się podstawą działania systemów ADAS, między innymi adaptacyjnego tempomatu, inteligentnego dostosowania prędkości w zależności od znaków drogowych, asystenta utrzymania pasa ruchu, automatycznego hamowania awaryjnego i innych. Poza tym „GAZelle NN” cechuje się dużą wszechstronnością oraz zwiększonym komfortem i zredukowanym kosztem posiadania. Ze względu na wszechstronność nowa platforma stanie się podstawą do dalszego rozwoju oferty GAZ w nadchodzącej dekadzie. Zupełnie nowe wnętrze kabiny obejmuje wygodny fotel kierowcy z 20 funkcjami regulacji, nowoczesną klimatyzację, system multimedialny z 9-calowym ekranem, nowy zestaw wskaźników z wyświetlaczem TFT oraz możliwość bezkluczykowego dostępu i uruchomienia silnika. Do tego wiele ulepszeń technicznych znacznie obniżyło poziom hałasu i obciążeń wibracyjnych. Natomiast skrócenie okresu zwrotu pojazdu i wzrost jego ekonomicznej wydajności eksploatacji podnoszą: diagnostyka predykcyjna, która będzie możliwa dzięki inteligentnemu układowi elektrycznemu, zmniejszenie liczby wypadków, obniżenie zużycia paliwa oraz ponad 50 zmian konstrukcyjnych i technologicznych mających na celu zwiększenie zasobów i niezawodności kluczowych komponentów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA