REKLAMA

GAZ – pełna paleta pojazdów na wystawie COMTRANS 2019 Cz.3

Na odbywających się w dniach od 3 do 7 września na terenie Crocus Expo w Moskwie targach motoryzacyjnych COMTRANS 2019 GAZ zaprezentował całą gamę nowych modeli lekkich aut dostawczych, średniotonażowych ciężarówek oraz autobusów i jednostek napędowych.

Paletę targowych nowości GAZ-a na wystawie COMTRANS 2019 uzupełniał model minibusa zaprojektowany zgodnie z wymogami programu Accessible Environment („dostępne środowisko”) i wobec tego całkowicie spełniający jego wymagania. Powstał on na platformie GAZelle NEXT i ma niski poziom podłogi, szerokie podwójne drzwi i szeroką platformę w środkowej części przedziału pasażerskiego, gwarantującą podróżnym, w tym osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, takim jak osoby niepełnosprawne, osoby starsze, pasażerowie z wózkami dziecięcymi, wygodę wejścia i wyjścia. Pojazd ten stanowi kontynuację linii autobusów ramowych Gazelle NEXT, której produkcja rozpoczęła się w 2014 roku. Połączenie konstrukcji tradycyjnej ramy typu ciężarówkowego i wytrzymałych innych elementów pozwoliło przygotować unikatową wersję dla miejskiego ruchu pasażerskiego. Wyróżnia ją przede wszystkim montaż oryginalnej wzmocnionej ramy obniżonej w części środkowej, przekładającej się na sposobność zabezpieczenia naprawdę niskiego poziomu podłogi i relatywnie dużej przestrzeni w środku przedziału pasażerskiego, mogącej pomieścić pasażera na wózku inwalidzkim, osoby z wózkami dziecięcymi czy zwykłe osoby stojące. Platformę tę wyposażono w specjalne uchwyty dla wózków inwalidzkich i rampę wjazdową/wyjazdową, z kolei szerokie środkowe elektryczne drzwi dwuskrzydłowe ułatwiają wsiadanie/wysiadanie. Ponadto, dzięki instalacji regulowanego zawieszenia pneumatycznego, wprowadzono funkcję obniżania poziomu podłogi na przystanku. Zawieszenie pneumatyczne pozwoliło również poprawić właściwości jezdne, zmniejszyć przechył w zakrętach i ogólnie poprawić płynność i komfort jazdy. W dodatku oś tylna o podniesionej nośności oraz oryginalnie wzmocniona rama oznaczają wysoką niezawodność, a wysoce wydajny układ hamulcowy z hamulcami tarczowymi na wszystkich czterech kołach odpowiada za skuteczne hamowanie i zatrzymywanie pojazdu. Nadwozie premierowego minibusa to natomiast mocna rama – struktura nośna wykonana z rur stalowych, pokryta panelami z aluminium, materiałów kompozytowych i włókna szklanego.

REKLAMA

Minibus ten bazowo służy do przewozu 22 pasażerów, gdyż podstawowa konfiguracja przewiduje 17 miejsc siedzących i 5 stojących. Możliwe są też inne opcje układu wnętrza.

Vadim Sorokin, prezes grupy GAZ, komentuje: „Zapewnienie wygody osobom o ograniczonej sprawności ruchowej jest coraz bardziej powszechnym wymogiem nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w małych miastach. To bardzo pozytywny trend, który odzwierciedla humanizację stosunków społecznych i większą uwagę poświęcaną mniej chronionym społecznie mieszkańcom naszego kraju. Pomimo faktu, że autobusy niskopodłogowe są trudniejsze w produkcji, GAZ uważa za swój obowiązek dopilnowanie, aby nasze produkty były zgodne z wymogami programu Accessible Environment we wszystkich segmentach transportu pasażerskiego”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA