[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.8

GAZ zaprezentował nowe lekkie samochody terenowe

GAZ ujawnił lekkie nowe samochody terenowe kategorii dostawcze na Międzynarodowym Forum Tygodnia Bezpieczeństwa Narodowego. Warianty testowe Sobol 4x4 z kabiną rodziny NEXT, oryginalne zabudowy i maski silnika były pokazywane na stoisku firmy. Przedstawiono dwie wersje tych aut: pickup i minibus.

Fot. Producent

Rosyjski wytwórca ujawnił dwa modele doświadczalne (prototypy) pojazdów Sobol w wydaniach terenowych, przeznaczonych do wykorzystania w trudnych warunkach drogowych. W pierwszym rzędzie mogą więc one znaleźć zastosowanie w rolnictwie, sektorze wydobywczym, poszukiwań oleju i gazu, kopalniach odkrywkowych, leśnictwie, budownictwie, energetyce, drogownictwie, straży pożarnej, pogotowiu oraz siłach zbrojnych.

W układzie konstrukcyjnym pojazdy te składają się z modułu kabinowego GAZelle NEXT opartego na platformie Sobol 4x4. Oryginalny pakiet wykończenia w postaci maski silnika, przedniego zderzaka, oświetlenia, zapewnia tu niezapomniany, łatwo rozpoznawalny, niezwykle dynamiczny i nowoczesny wygląd tych odmian.

REKLAMA

Poza tym przestronna kabina eksperymentalnego Sobola gwarantuje wysoki poziom komfortu oraz dobrą ochronę przed hałasem i wibracjami. Kabinę tę wyposażono w wygodne fotele kierowcy i pasażera z anatomicznym wsparciem, pięcioma poziomami regulacji oraz oparciem. Dźwignia zmiany biegów w postaci joysticka oraz elektroniczna kontrola skrzyni biegów sprawiają zaś, że jazda staje się przyjemniejsza. Terenowe cechy obejmują natomiast m.in. napęd na 4 koła, przekładnię redukcyjną oraz blokady mechanizmów różnicowych osi przedniej i tylnej. Na zachowanie wysokiej dzielności przy pokonywaniu bezdroży wpływa jeszcze założenie na wszystkich kołach wyłącznie pojedynczego ogumienia z bieżnikiem terenowym. Ponadto przegub przedniej osi zastąpiono przegubami homokinetycznymi, a pickup wyposażono we wciągarkę ukrytą pod tablicą rejestracyjną na przednim zderzaku.

Powstały dwa wydania próbnego Sobol 4x4: minibus i pickup. Wygodne wnętrze minibusa może pomieścić sześciu pasażerów, z zachowaniem wystarczającej ilości miejsca na bagaż. Dwurzędowa kabina pickupa ma z kolei także miejsca dla sześciu osób, do czego dochodzi 800 kg bagażu, który da się umieścić z tyłu, na skrzyni. Do tego zamknięte skrzynie są przymocowane do nadwozia w celu przechowywania narzędzi i innych przedmiotów. Rozstaw osi w modelach próbnych jest zwiększony do 3185 mm, w porównaniu do 2760 mm dla wydania standardowego.

Oba testowe Sobol 4x4 stanowią rozwinięcie eksperymentalnej linii typów terenowych GAZ, w skład której wchodzi również Vepr NEXT, oparty na ciężarówce średniej gamy Sadko. Przy czym oba te egzemplarze są przeznaczone do prezentacji dla potencjalnych nabywców w celu określenia – zbadania możliwego popytu. Dopiero na tej podstawie podjęte bowiem zostaną ostateczne decyzje dotyczące tego projektu oraz finalnych produkcyjnych konfiguracji tych samochodów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij