GDELS – General Dynamics European Land Systems – wprowadza DURO-e – pierwszy całkowicie elektryczny pojazd terenowy 4x4

DURO to wysoce mobilny terenowy wojskowy pojazd taktyczny i od lat „wół roboczy” armii szwajcarskiej. Nazwa DURO oznacza DUrable i Robust – trwały i wytrzymały. Dzięki wyjątkowo zaprojektowanej modułowej konstrukcji, DURO może być modyfikowany w wielu obszarach, aby jeden pojazd mógł wykonywać szeroki zakres zadań, od transportera wojsk, wersji dowodzenia i kontroli, po transport logistyczny czy karetkę.

DURO Producent

W związku z tym GDELS we współpracy z MAGNA – Engineering Center Steyr i Phi-Power postanowił wybrać tę szwajcarską ikonę pojazdu terenowego, aby wprowadzić najnowsze technologie, takie jak hybrydyzacja, elektryfikacja, pokładowe wytwarzanie energii i technologie napędowe potrzebne do działania MUM-T z funkcjami pracy/jazdy automatycznej/autonomicznej.

DURO-e 4x4 jest prezentowany po raz pierwszy na Eurosatory 2022 i zawiera całkowicie nowe podstawowe technologie, które mogą być wymagane przez klientów w niedalekiej przyszłości. Główne cechy i zalety DURO-e to:

  • cyfrowa architektura pojazdu zgodna ze standardem NGVA;
  • zmienny układ napędowy, począwszy od najnowocześniejszego silnika wysokoprężnego spełniającego normy od Euro 3 do Euro 6, całkowicie elektrycznego układu napędowego w wersji akumulatorowej lub elektrycznej z ogniwami paliwowymi;
  • cichy napęd, przyspieszanie i rozszerzone możliwości cichego poruszania się
  • neutralność pod względem emisji CO2 i ekonomiczna eksploatacja w codziennej służbie wojskowej;
  • niska sygnatura cieplna i akustyczna – cichobieżność;
  • wysoka efektywność energetyczna i samowystarczalne zaopatrzenie w energię.
Zobacz również:
REKLAMA