HENSOLDT oraz IVECO Defence Vehicles (IDV)

HENSOLDT oraz IVECO Defence Vehicles przedstawiły pierwszy operacyjny pojazd z kompozytową zabudową oraz zestawem czujników do zastosowań cywilnych i wojskowych. Dostawca rozwiązań czujnikowych

IDV Producent

HENSOLDT oraz IVECO Defence Vehicles (IDV) pokazały w na targach EUROSATORY 2022 w Paryżu demonstrator koncepcyjny wojskowego pojazdu użytkowego (MUV), będący efektem dotychczasowej współpracy stron. Po raz pierwszy MUV występuje tu jako modułowa platforma fuzji czujników, która może być wykorzystywana w sektorach cywilnym i wojskowym do obserwacji i rozpoznania oraz do samoobrony i ochrony konwojów. To wspólne rozwiązanie oferuje modułowość, precyzję i szybkość, aby zapewnić najlepszą możliwą świadomość sytuacyjną. Zaletę tego demonstratora koncepcji MUV stanowi połączenie zintegrowanie połączonego w sieć zestawu czujników HENSOLDT z wysoce mobilną oraz elastyczną eksploatacyjnie i użytkowo wszechstronną platformą samochodową IDV MUV. Wraz z pojazdem po raz pierwszy pojawiło się rozwiązanie „pod klucz”, łączące adaptacyjne wykrywanie i klasyfikację z cechami pojazdu specjalnie zaprojektowanego do szerokiego zakresu zadań.

Podstawą pojazdową demonstratora koncepcji MUV jest terenowe 7-tonowe podwozie IDV w wykonaniu furgon o maksymalnej ładowności 4000 kg. Zainstalowano na nim zestaw czujników ENSOLDT z systemami SETAS, MUSS, Radio Direction Finder i S3 MIMO-Radar. Wszystkie systemy są połączone centralną jednostką przetwarzania informacji (Central Information Processing Unit – CIPU), stanowiącą szkielet zestawu czujników. Architektura systemu zapewnia automatyczne przetwarzanie informacji, wspierające użytkownika w podejmowaniu decyzji i zapewniające gotowość operacyjną w każdych warunkach. Poprzez sieć danych z czujników i dzięki pakietowi Sensor Suite HENSOLDT zabezpiecza pełną świadomość sytuacyjną. Potencjalni klienci mogą skonfigurować swój własny zestaw zgodnie z własnymi życzeniami dzięki modułowej strukturze poszczególnych systemów.

Współpraca HENSOLDT z IDV w zakresie demonstratora koncepcji MUV wynika bezpośrednio z chęci rozszerzeniem portfolio przez niemiecki podmiot. Szczególnie, że wojna Rosji z Ukrainą pokazuje, jak ważna rolę odgrywają połączone w sieć wysokowydajna technologia czujników i systemy optyczne.

Zobacz również:
REKLAMA