Holenderska armia kupuje Tatry

W połowie tego roku holenderskie ministerstwo obrony udzieliło rodzimej firmie Van Bouwel Verkoop&Service BVBA we współpracy z autoryzowanym dealerem Tatra Nederland – firmą Truckland zamówienia na dostawę 6 nowych ciężarówek Tatra. Wszystkie one stanowią zmilitaryzowane wydania wywodzące się z cywilnej rodziny Phoenix.

Producent

Dokładnie umowa dotyczy czterech sztuk 3-osiowych Phoenix 6x6 z hakowymi systemem załadunku wymiennego oraz dwóch sztuk 4-osiowych Phoenix 8×8 z wymiennymi systemami załadunku – w tym przypadku są to żurawie do załadunku ciężarówek. Pojazdy te mają krótkie, dzienne kabiny oraz wyłącznie pojedyncze ogumienie. Do tego w wariancie 4-osiowym zastosowano system skrętu kół osi ostatniej – czwartej przeciwbieżnie w stosunku do kierowanych kół dwóch osi pierwszych, dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu.

Samochody te zostaną rozmieszczone w ośrodkach szkoleniowych w Bredzie i Apeldoorn. Obecnie są to najbardziej mobilne taktycznie ciężarówki znajdujące się na stanie armii królestwa. W porównaniu bowiem z dotychczas eksploatowanymi terenowymi autami marek DAF i Scania cechują się ponadprzeciętną zdolnością do pokonywania nawet najtrudniejszych bezdroży. Powyższe wynika z unikatowej koncepcji budowy ich podwozia – tzw. koncepcji Tatry, której zasadniczymi wyróżnikami są centralna rura nośna i niezależnie zawieszone półosie wahliwe w zawieszeniu. Poza tym Tatry z rodziny Phoenix po części Holendrzy mogą uważać za swoje. Zawierają one mianowicie pochodzące od DAF-a holenderskie silniki i belgijskie kabiny.

REKLAMA