REKLAMA

Hyundai wchodzi na rynek amerykański z koncepcyjną ciężarówką HDC-6

W poniedziałek podczas North American Commercial Vehicle Show (NACV) Hyundai zaprezentował swoją ciężarówkę wodorową HDC-6 Neptune. Zarówno sam pojazd jak i udział Hyundaia w NACV stanowi debiut tej marki na amerykańskim rynku ciężarówek. Wraz z HDC-6 Neptune, Hyundai Translead (HT) pokazuje koncepcyjną naczepę chłodzoną systemem kriogenicznym z ciekłym azotem.

Według Hyundai, ciężarówka i naczepa razem stanowią kierunek dalszego rozwoju transportu w Ameryce i reszcie świata. Wcześniej koreański podmiot pokazał swoje plany dotyczące Xcient H2 w Europie, teraz zaś HDC-6 Neptune jest początkiem koncepcji ciężarówki z ogniwami paliwowymi w Stanach Zjednoczonych. Edward Lee podkreślił, że Hyundai Motor Corporation szuka także partnerów w USA, którzy stworzą ekosystem wodoru dla sektora transportu. Dzięki temu firmy transportowe mogą jeździć jak najbardziej „eologicznie”, a dla Hyundai jest to szansa na zdobycie pozycji w niezwykle ciasnym i de facto zoligopolizowanym amerykańskim sektorze pojazdów użytkowych.

HDC-6 Neptune Concept i naczepa NItro ThermoTech przypominają stare pociągi parowe, używane w Stanach Zjednoczonych w latach 1936–1959. Niemniej do tej pory specyfikacja zestawu nie została jeszcze ogłoszona.

REKLAMA

Poza tym Hyundai Translead prezentuje na NACV naczepę koncepcyjną Nitro ThermoTech, przeznaczoną szczególnie do transportu ładunków w warunkach chłodniczych. Chłodzenie i utrzymywanie temperatury jest tu łatwiejsze niż w przypadku konwencjonalnych systemów chłodzenia. Przy budowie tej przyczepy zastosowano też nowe technologie, w tym jednoczęściowe piankowe panele ścienne. Do chłodzenia stosuje się układ kriogeniczny z ciekłym azotem.

Bongjae Lee, dyrektor generalny Hyundai Translead, powiedział „Ta koncepcja naczep chłodniczych oznacza znaczący postęp w naszym stałym zaangażowaniu w społeczną odpowiedzialność biznesu. Opracowując innowacyjną technologię, Hyundai Translead pomaga przeciwdziałać zmianom klimatu. HT Nitro ThermoTech zmniejsza emisję zanieczyszczeń w transporcie, a jednocześnie zapewnia niezawodny i efektywny transport żywności w ramach łańcucha chłodniczego”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA