REKLAMA

IFRE Cz.2

W dniach od 7 do 9 czerwca w Kielcach odbyły się II Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO. Chociaż organizatorzy dwoili się i troili, by wyglądały one na dość wartościową imprezę, ale słabego uczestnictwa ze strony przynajmniej część z najważniejszych u nas w tej branży graczy ukryć się zwyczajnie nie dało. Zabrakło m.in. Magirusa – FIRE-MAX, Steo-Rosenbauera i STOLARCZYK Technologia Pożarnicza. Ci zaś, co przybyli, jak Szczęśniak PS, PS Bocar, WISS Wawrzaszek, Moto Truck Leszek Chmiel, Kamaz Polska przeważnie urządzili swoje ekspozycje w bardzo oszczędny sposób. Mimo tego nie zabrało na wystawie co najmniej kilkunastu ciekawych pojazdów. Oto najbardziej interesujące z nich.

Producent
Fot. Producent

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32, 4/32 na uterenowionym podwoziu Volvo FMX 410 4x4.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5/32, 4/32 na uterenowionym podwoziu Volvo FMX 410 4x4. Nośnik ten cechują: silnik o mocy maksymalnej 308 kW/410 KM, zautomatyzowana bądź automatyczna skrzynia przekładniowa, napęd na obie osie – 4x4, blokady mechanizmów różnicowych między kołami i między osiami, system ABS, dopuszczalna masa całkowita 21000 kg oraz wydłużona, załogowa, zespolona - integralna, 6-osobowa kabina z miejscami w układzie 1+1+4. Kabina ta ma m.in. wzmocniony, stalowy zderzak, trzy stopnie wejściowe, w tym dol ny uchylny, centralny zamek, seryjną klimatyzację oraz immobilizer.

Wykonana przez PS Bocar zabudowa w zakresie konstrukcji i poszycia to struktura w pełni kompozytowa – z materiałów kompozytowych. Zaopatrzono ją w użytkowy dach w formie podestu roboczego, żaluzje aluminiowe z zamknięciem rurowym BARlock, siedem schowków w układzie 3+3+1 oraz oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne wykonane w technologii LED. Zbiorniki środków gaśniczych są dwa, oba kompozytowe: wody o pojemności 5000 (4000) l i środka pianotwórczego o pojemności 500 (400) l. W skład układu wodno-pianowego weszły m.in automatyczny zawór napełniania hydrantowego, autopompa dwuzakresowa typ A 32/8 – 4/40 o wydajności 3500 l/min przy ciśnieniu 8 barów i 400 l/min przy ciśnieniu 40 barów, dozownik środka pianotwórczego (3% i 6%), zwijane elektryczne i ręczne szybkie natarcie z wężem o długości 60 m z prądownicą wysokociśnieniową i przedmuchem linii sprężonym powietrzem, dachowe działko wodno-pianowe typ DWP 16/32. zraszacze przednie i boczne oraz układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia. Wyposażenie standardowe obejmuje: generator sygnałów dźwiękowych BOS 200, maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, sprzęt łączności radiowej – radiostację przewoźną, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, falę świetlną i kamerę cofania. Lista wyposażenia opcjonalnego zawiera z kolei z m.in.: agregat prądotwórczy, wyciągarkę elektryczną 8 ton w zabudowie kompozytowej, system piany sprężonej SPS2400 oraz wyspecyfikowany przez konkretnego odbiorcę sprzęt pożarniczy i ratowniczy.

REKLAMA

Wymiary tego pojazdu są następujące: długość 8160 mm, szerokość 2510 mm, wysokość 3350 mm

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA