REKLAMA

IFRE Cz.3

W dniach od 7 do 9 czerwca w Kielcach odbyły się II Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO. Chociaż organizatorzy dwoili się i troili, by wyglądały one na dość wartościową imprezę, ale słabego uczestnictwa ze strony przynajmniej część z najważniejszych u nas w tej branży graczy ukryć się zwyczajnie nie dało. Zabrakło m.in. Magirusa – FIRE-MAX, Steo-Rosenbauera i STOLARCZYK Technologia Pożarnicza. Ci zaś, co przybyli, jak Szczęśniak PS, PS Bocar, WISS Wawrzaszek, Moto Truck Leszek Chmiel, Kamaz Polska przeważnie urządzili swoje ekspozycje w bardzo oszczędny sposób. Mimo tego nie zabrało na wystawie co najmniej kilkunastu ciekawych pojazdów. Oto najbardziej interesujące z nich.

Producent
Fot. Producent

Średni samochód ratowniczo-gaśniczo GBA 3/16 na uterenowionym podwoziu Volvo FL 4x4

Średni samochód ratowniczo-gaśniczo GBA 3/16 na uterenowionym podwoziu Volvo FL 4x4

Auto to cechują: silnik o mocy maksymalnej 210 kW/285 KM, napęd na obie osie – 4x4, blokady mechanizmów różnicowych między kołami i między osiami, w pełni mechaniczne zawieszenie oparte na resorach piórowych, system ABS, dopuszczalna masa całkowita 16000 kg oraz wydłużona, załogowa, zespolona - integralna, 6-osobowa kabina z miejscami w układzie 1+1+4. Kabina ta ma m.in. wzmocniony, stalowy zderzak, dwa stopnie wejściowe, centralny zamek, seryjną klimatyzację oraz immobilizer.

REKLAMA

Pochodząca z PS Bocar zabudowa w zakresie konstrukcji i poszycia łączy stal nierdzewną, aluminium i materiały kompozytowe. Zaopatrzono ją w użytkowy dach w formie podestu roboczego, żaluzje aluminiowe z zamknięciem rurowym BARlock oraz oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne zrobione w technologii LED. Zbiorniki środków gaśniczych są dwa, oba z kompozytu: wody o pojemności 3000 l i środka o pojemności 300 l. Do tego dochodzi automatyczny zawór napełniania hydrantowego. W skład układu wodno-pianowego weszły: autopompa dwuzakresowa typ A 16/8 – 4/40 o wydajności 2900 l/min przy ciśnieniu 8 barów i 450 l/min przy ciśnieniu 40 barów, dozownik środka pianotwórczego (3 i 6%), zwijane elektryczne i ręczne i szybkie natarcie z wężem o długości 60 m z prądownicą wysokociśnieniową i z przedmuchem linii sprężonym powietrzem, działko wodno-pianowe typ DWP 8/16, układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia oraz zraszacze przednie i boczne. Wyposażenie standardowe zawiera m.in.: generator sygnałów dźwiękowych BOS 200, maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, sprzęt łączności radiowej, w tym radiostację przewoźną, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy Webasto, falę świetlną i kamerę cofania. Wśród pozycji wyposażenia opcjonalnego znalazły się natomiast m.in.: wyciągarka elektryczna 8 t w obudowie kompozytowej, system piany sprężonej PWPSystem – SPS 2400, zamówiony przez danego odbiorcę sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz instalacja zabudowy w systemie CANBus.

Wymiary tej ciężarówki w tej kompletacji prezentują się następująco: długość 8100/8160 mm, szerokość 2500 mm, wysokość 3350 mm.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA