REKLAMA

IVECO - IAA 2018 Cz.1

Stoisko IVECO na targach IAA 2018 wyrażało jego kompleksowe podejście i zarazem realizację obietnicy zrównoważonego transportu i w tym kontekście dostarczania zrównoważonych rozwiązań, obejmujących też rozwijanie infrastruktury stacji paliw – motyw przewodni obecności koncernu tym razem stanowił bowiem zrównoważony transport.

Jarosław Brach
Fot. Jarosław Brach

W związku z tym stoisko to powstało we współpracy z firmą Shell — globalnym dostawcą energii. Tym bardziej, że Shell również pozostaje przekonany, że ograniczenie emisji związków węgla w sektorze transportowym wymaga wprowadzenia alternatywnych paliw i technologii. Dlatego ekspozycja ta była strefą niskiej emisji, całkowicie – w 100% wolną od wersji z silnikami na olej napędowy. Pokazywano więc na niej pełną aktualną gamę odmian z napędami alternatywnymi, elektrycznym oraz CNG, czyli wyposażonych w rozwiązania z zakresu zbalansowanego rozwoju. Polega on na dopasowaniu technologii i źródła energii do wymagań realizowanych zadań przewozowych. Jednocześnie rozwiązania te znalazły zastosowanie we wszystkich segmentach oferty – obsługi wszelkich prac transportowych – prowadzenia biznesu i wymagań każdego rodzaju zadania przewozowego, od komunikacji miejskiej po długodystansowy transport ładunków. Przy tym, zgodnie z wyrażonym tu podejściem, struktura źródeł energii powinna być dopasowana do wymagań różnych prac. Wskutek tego – zdaniem IVECO – napęd elektryczny ma do spełnienia ważną rolę, głównie przy przemieszczaniu pasażerów, zazwyczaj odbywanym z niską prędkością w centrach miast. Tam mianowicie – w warunkach takiego środowiska eksploatacji – ten rodzaj napędu wykaże swoje największe zalety. Drugie kluczowe źródło energii stanowi gaz ziemny, będący już dojrzałym rozwiązaniem dla przewozu ludzi i ładunków.

W rezultacie prezentacja ta podkreślała dalekosiężne korzyści środowiskowe wynikające z wprowadzenia gazu ziemnego do transportu, bo jego stosowanie pozwala na znaczną redukcję emisji najpopularniejszych zanieczyszczeń: powyżej 90% w przypadku NO2, 99% w przypadku cząstek stałych oraz 10% w przypadku CO2 - lub nawet 95%, jeżeli gaz ziemny zostanie zastąpiony biometanem.

REKLAMA

Na stoisku tym swoje oferty zaprezentowali także kluczowi klienci podmiotu oraz wytwórcy zabudów. Ponadto, działając przyszłościowo, marka zaprosiła branżowych ekspertów do dyskusji przy okrągłym stole na temat „Transformacja energetyczna dla zrównoważonej przyszłości" oraz do udziału w blisko związanych z tym tematem warsztatach i debatach poświęconych transformacji energetycznej w branży transportowej i pokrewnym zagadnieniom. M.in. omawiano tematykę dotyczącą wprowadzania alternatywnych technologii napędu w transporcie oraz szans, jakie stwarza gospodarka o obiegu zamkniętym.

Pierre Lahutte, prezes marki IVECO, powiedział: „Rośnie presja na diesla: opinia publiczna zwraca się przeciwko olejowi napędowemu. Instytucje UE i rządy krajowe wprowadzają politykę i dotacje wspierające konwersję parków pojazdów z technologią przyjazną dla środowiska. Na targach IAA, w „wolnej od diesla" strefie niskiej emisji, IVECO we współpracy z SHELL będą udowadniać, że dostępna już dziś pełna oferta pojazdów z napędem elektrycznym oraz CNG i LNG może być realną alternatywą dla silników zasilanych olejem napędowym. Goście stoiska znajdą na nim pełną gamę pojazdów opracowanych wspólnie z klientami i producentami zabudów nadwozi. Pojazdy te sprawdzą się we wszystkich zadaniach transportowych mimo całkowitej rezygnacji z silników diesla!"

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA