REKLAMA

KAMAZ-54901: wersja Hi-Tech

KAMAZ przygotowuje się do zaprezentowania szosowego flagowego ciągnika siodłowego typ 54901 w nowej wersji High-Tech. Wygląd zewnętrzny tego samochodu w premierowym wydaniu pozostanie taki sam jak odmiany bazowej, ponieważ zmieni się tylko jego zawartość. Powyższe ma na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa kierowcy.

KAMAZ-54901 Producent

W szczególności auto zostało wyposażone w ADAS – Advanced – zaawansowane systemy wspomagające kierowcę, takie jak adaptacyjny tempomat, w trybie automatycznym pozwalający na utrzymanie dystansu za pojazdem z przodu, co ostatecznie znacznie zwiększa bezpieczeństwo czynne ciężarówki. Co więcej, w Hi-Tech będzie zamontowany 6-cylindrowy silnik KAMAZ R6 o mocy maksymalnej 550 KM, podczas gdy wykonanie podstawowe otrzymuje silnik o mocy 450 KM. Skrzynia biegów ZF Traxon pozostaje taka sama, ale będzie to inny wariant, przystosowany do przenoszenia wyższego momentu obrotowego. Ponadto specyfikacja obejmie zwalniacz - hydrauliczny hamulec zwalniacza. Do tego model wyróżnia się ulepszonym wykończeniem kabiny oraz tablicą rozdzielczą o innej konstrukcji. Igor Valeev, zastępca głównego projektanta ciężarówek KAMAZ, wyjaśnia „Wszystkie pojazdy KAMAZ-54901 są teraz produkowane z wykończeniem wyższej jakości. Na tablicy rozdzielczej zastosowano specjalną powłokę, poprawiającą wrażenia dotykowe i wygląd. Obecnie wersja Hi-Tech będzie miała ten sam pulpit nawigacyjny, ale następnym krokiem jest tzw. miękka tablica rozdzielcza. Oznacza to, że górna część tablicy rozdzielczej będzie wykonana z miękkiego materiału”.
Poza tym dodatkowo zaplanowano modernizację hamulca postojowego, teraz kontrolowanego za pomocą dźwigni. Projektanci pracują bowiem nad wprowadzeniem tego hamulca w postaci przycisku. Etap projektowy został już zakończony – m.in. udało się rozwiązać kwestię integracji włącznika tego hamulca z tablicą rozdzielczą oraz ogólną architekturą elektroniczną samochodu.
Według Igora Valeeva na taki wariant istnieje zapotrzebowanie. Klienci rozumieją znaczenie takich dodatków przede wszystkim z punktu widzenia ich działalności. A środki finansowe zainwestowane w ciężarówkę ostatecznie pozwolą zaoszczędzić na jej eksploatacji.
„Wszelkie zmiany i uzupełnienia, uwzględnione w wersji Hi-Tech pojazdu KAMAZ-54901, są to obowiązkowe normy w wielu pojazdach europejskich. Podstawowa wersja samochodu zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu, ale obecność wszystkich tych systemów pozwala kierowcy poświęcić mniej wysiłku podczas pracy i zwiększa jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Oprócz tego jednym z podstawowych elementów, które nie były początkowo stosowane, była instalacja lodówki do przechowywania żywności. Wyposażymy w nie wszystkie kompletne zestawy pojazdów KAMAZ-54901” wyjaśnił Igor Valeev. Zauważył on również, że obecnie najnowsze auta przechodzą ostateczną kalibrację ogółu systemów. W pierwszym kwartale 2021 roku eksperci planują przeprowadzić próbny montaż w fabryce. Oczekuje się też, że seryjna produkcja zaawansowanego technicznie wykonania KAMAZ-a 54901 rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA